Zakładanie trawnika – na co zwrócić uwagę
Jak posiać trawnik? – to pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób. Co ważne, zakładanie trawnika można wykonać na kilka sposobów: z nasion, użyć gotowego formatu w postaci rolek ziemi z wyrośniętą trawą, którą po prostu nakłada się na konkretne podłoże. To rozwiązanie warto przedyskutować z naszym ogrodnikiem, który podpowie nam co dla naszego ogrodu będzie najlepsze.
Trawnik zawsze jest wizytówką ogrodu – pięknie przycięty, równiutki, zachwyca wszystkich gości. Jednak aby taki trawnik powstał, w naszym ogrodzie czeka nas sporo pracy. Warto też wiedzieć o tym, że istnieje kilka rodzajów traw, które możemy wykorzystać na posiadanie trawnika.
Od czego zacząć? To bardzo dobre pytanie.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- od czego zacząć zakładanie trawnika
- dlaczego warto poradzić się eksperta przed zakładaniem trawnika
- jak wygląda siew nasion i zakładanie trawnika z rolki krok po kroku
Jak wiadomo, hodowla trawnika to ciężka praca i czasem tak naprawdę chcąc wyhodować piękny trawnik musimy włożyć w to sporo wysiłku, z którego często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Wyhodowanie idealnego trawnika wymaga także kilkunastokrotnego koszenia trawnika w ciągu sezonu tak, aby wreszcie po jakimś czasie przybrał on idealny wygląd.
Zakładanie trawnika – od czego zacząć wysiew trawy
Podstawą wyhodowania pięknego trawnika jest przygotowanie odpowiedniego podłoża trawy. Odpowiednie podłoże pomaga bowiem trawie dobrze wyrosnąć. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nieodpowiednio przygotowany grunt to preludium do prawdziwej katastrofy. Trawa wyrośnie nam albo w kępkach, albo wcale. Aby trawnik był piękny i gęsty musimy najpierw odpowiednio przygotować ziemię pod jego uprawę, a następnie dopiero zasiać trawnik. Co ważne, musimy przygotować podłoże według wskazówek specjalistów. Najlepiej jest siać trawnik od nasion. Nasiona trawy w odpowiednich mieszankach lub odpowiedniego gatunku znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Wszystko zależy od tego jaką trawę chcemy wyhodować – czy chcemy mieć trawnik gęsty, zielony i pięknie przycięty, czy trawnik bujnie rosnący z dodatkiem roślin.
Ilość i rodzaj trawy zależy od tego jakie nasiona trawy wybierzemy do naszego ogrodu. Warto też brać pod uwagę nasłonecznienie ogrodu, rodzaj podłoża, wielkość trawnika i to jak chcemy ten trawnik wykorzystywać – czy ma on pełnić tylko funkcję pięknego trawnika, gdzie nie będziemy siadać, czy ma on być miejscem do zielonej zabawy na przykład dla dzieci lub zwierząt. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę nim wybierzemy odpowiednie nasiona i posiejemy trawnik.
Dlaczego warto skorzystać z porad profesjonalnego ogrodnika przy zakładaniu trawnika
Jak już wspomnieliśmy, sadzenie trawy nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto nim posadzimy trawnik zapytać ogrodnika jaki rodzaj trawy wybrać do naszego ogrodu. Z drugiej strony specjalista może nam polecić gotowe rozwiązanie, czyli przywiezienie gotowych połaci trawy, które po prostu umiejscawiamy w naszym ogrodzie. Takie rozwiązanie jest szybkie ale niekoniecznie długoterminowe. Warto zatem dobrze zastanowić się jaki trawnik chcemy mieć w naszym ogrodzie – czy chcemy mieć zwykły trawnik, taki jak kojarzymy z obszarami zielonymi przed blokami, czy chcemy mieć wyjątkowo wypielęgnowany angielski trawnik, czy chcemy też skorzystać z różnych bardziej egzotycznych nasion trawy takich jak trawa japońska. Możliwości jest dużo.
Siew nasion krok po kroku
Decydując się na trawnik z siewu, warto zabrać się do pracy wiosną, gdy ziemia już obeschnie, a temperatura będzie oscylować w okolicach 10 stopni. Zazwyczaj najlepsza pora na wysiew trawnika to koniec kwietnia i początek maja. Jeżeli nie zdążyliśmy, kolejnym dobrym terminem jest okres od połowy sierpnia do końca września, gdy rzadko są upały, a gleba jest wilgotna.
Przed wysiewem nasion należy odpowiednio przygotować podłoże. Pierwszym krokiem zakładania trawnika jest oczyszczenie terenu z kamieni, śmieci, liści i chwastów. Następnie należy przekopać ziemię. Można na tym etapie użyźnić glebę kompostem i wymieszać. Aby nasz trawnik prezentował się elegancko, pamiętajmy o wyrównaniu ziemi i odpowiednim wykończeniu brzegów trawnika. Kilka dni przed siewem warto dodać do gleby nawozu do trawników.
Gdy mamy przygotowaną glebę, możemy wreszcie założyć trawnik. Do lekko wzruszonej gleby dodajemy nasiona, a następnie przykrywamy ziemią i mieszamy z jednocentymetrową wierzchnią warstwą gleby. Na koniec możemy przewalcować całość i czekać. Później pozostaje nam regularnie podlewać nasz trawnik i patrzeć, jak nasiona traw kiełkują.
Jeżeli zdecydowaliśmy się na założenie trawnika z rolki, wtedy postępujemy bardzo podobnie. Terminy i etapy zakładania trawnika są takie same, z tym że trawa z rolki jest bardziej odporna na mróz, dlatego możemy zakładać trawnik nawet późną jesienią. Gdy mamy za sobą odpowiednie przygotowanie podłoża rozkładamy płaty darni, dociskając murawę do gleby. Po ułożeniu trawnik wałujemy i podlewamy rozproszonym strumieniem wody.
Aby nasze trawniki ozdobne spełniły nasze oczekiwania, pamiętajmy o regularnej pielęgnacji przy pomocy częstego koszenia i regularnego podlewania. Zapobiegnie to usychaniu trawy i dziurach w naszym zielonym dywanie.
Materiał zewnętrzny