Ekologia w świątecznych dekoracjach
Blisko 90 procent największych polskich miast zastosowało w tym roku energooszczędne żarówki do oświetlenia placów i ulic, wynika z badania przeprowadzonego przez inżynierów z grupy Sweco Polska.
Choć polskim samorządom daleko jeszcze do standardów europejskich w kwestii zrównoważonego stosowania świątecznych iluminacji, to magistraty polskich metropolii są coraz bardziej świadome możliwości wykorzystania bardziej energooszczędnych źródeł energii, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.
Na montaż świątecznych iluminacji stolice polskich województw wydały łącznie blisko sześć mln złotych*. Władze Krakowa, Rzeszowa i Wrocławia zapłaciły za nie w tym roku od 700 do 790 tys. złotych. Wśród miast, które zapłaciły najmniej, znalazły się m.in. Bydgoszcz (25 tys. zł), Poznań (150 tys. zł) i Kielce (170 tys. zł). Liderem świątecznych wydatków jest Łódź, której ozdoby są warte ponad milion złotych.
Niektóre miasta, tak jak np. Lublin pozyskały sponsorów świątecznych dekoracji lub jak Warszawa podpisały kilkuletnie umowy – 360 tys. zł za okres trzech lat.
Wartości te przedstawiają jednak jedynie koszt samego zakupu i montażu ozdób, nie wskazując na środki niezbędne do uiszczenia opłat za wykorzystaną energię, która w przypadku stosowania energooszczędnych żarówek może znacznie obniżyć łączne wydatki, chroniąc przy okazji środowisko.
Wyniki analizy przeprowadzonej przez specjalistów Sweco Polska, na co dzień promujących
w swoich projektach inżynieryjnych ideę zrównoważonego rozwoju, wskazują, że blisko 90 proc. największych polskich miast wykorzystuje w swoich świątecznych iluminacjach technologie energooszczędne. Najpopularniejszym ekologicznym rozwiązaniem stosowanym w dekoracjach bożonarodzeniowych jest oświetlenie LED.
Jak wynika z badania, koszt zużycia energii generowanej przez ozdoby świąteczne w największych polskich miastach sięga od 25 do 50 tys. złotych i z roku na rok stale się zmniejsza. Duży wpływ na to ma polityka polskich samorządów, które cyklicznie starają się modernizować posiadaną infrastrukturę świetlną lub podpisywać umowy z niezależnymi firmami świadczącymi usługi oświetleniowe, zastrzegając konieczność stosowania technologii energooszczędnych. Wykorzystanie w świątecznych iluminacjach tej technologii pozwala na zmniejszenie kosztów zużycia energii nawet o 70 proc.
– W polskich miastach coraz większą wagę przykłada się do zrównoważonych rozwiązań, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. To bardzo optymistyczny prognostyk, który wskazuje na rosnącą świadomość dotyczącą korzyści, jakie płyną z wykorzystywania technologii energooszczędnych – mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska.
Choć polskie magistraty wykazują w ostatnich latach bardziej ekologiczne podejście do świątecznych dekoracji niż jeszcze kilka lat temu, to według ekspertów Sweco, daleko nam jeszcze do poziomu Europy Zachodniej. Podają oni m.in. przykład Paryża, gdzie ponad milion ekologicznych żarówek rozświetliło w tym roku paryskie Pola Elizejskie, a na ulicach oraz placach stolicy Francji zostały umieszczone bożonarodzeniowe dekoracje wykonane z butelek poddanych procesowi recyklingu.
– Świadomość ekologiczna wśród polskich urzędników stale rośnie, jednak ciągle mamy w tym zakresie duży dystans do odrobienia. Promocja rozwiązań przyjaznych środowisku, która ma miejsce w tym roku w Paryżu, byłaby bardzo ciekawą inicjatywą również w naszym kraju – mówi Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający, Sweco Polska.
Badanie zostało przeprowadzone w okresie od 5 do 15 grudnia br. na podstawie informacji uzyskanych z komunalnych/gminnych i powiatowych podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie dróg.
*Sześć mln. złotych to koszty zakupu i montażu iluminacji świątecznych, bez kosztów poniesionych wskutek zużycia energii.
***
Wydatki największych polskich miast na ozdoby świąteczne w sezonie 2011 / 2012:
Łódź – 1 011 000 zł
Kraków – 790 000 zł
Wrocław – 774 408 zł
Rzeszów – 700 000 zł
Warszawa – 360 000 zł (za okres trzech lat)
Zielona Góra – 300 000 zł
Szczecin – 300 000 zł
Białystok – 270 000 zł
Katowice – 250 000 zł
Gdańsk – 235 000 zł
Kielce – 170 000 zł
Poznań – 150 000 zł
Bydgoszcz – 25 000 zł
Lublin – koszty oświetlenia zostały pokryte przez niezależnych sponsorów
www.sweco.pl