Prosument – wsparcie dla instalacji fotowoltaicznych
Nowa ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii znacznie ułatwia kwestie związane z budową mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz wykorzystaniem energii elektrycznej pozyskiwanej za ich pomocą. Co właściwie zmienia nowy program PROSUMENT?
Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii została uchwalona 20.02.2015 roku. Była to bardzo długo wyczekiwana zmiana, ponieważ inwestorzy i właściciele już istniejących elektrowni fotowoltaicznych od lat czekali na zmianę prawa, która pozwoli im efektywnie wykorzystywać energię słoneczną oraz zarabiać na produkcji energii elektrycznej. Do tej pory panele słoneczne nie przynosiły zbyt dużo zysków, jednak program PROSUMENT ma przynieść całkiem nowe podejście do tematu OZE.
Cele rządu w kontekście tej ustawy były jasne. Przede wszystkich chodziło o to, aby zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w Polsce wśród wszystkich wykorzystywanych dostępnych źródeł. Budowa wielu rozproszonych na terenie całego kraju mikroinstalacji fotowoltaicznych pozwoli zmniejszyć zużycie węgla, co nie tylko ograniczy wydobycie surowców, ale też zmniejszy emisję szkodliwych gazów do atmosfery podczas ich spalania.
W dalszej kolejności nowa ustawa miała na celu wsparcie inwestorów. Zawiłe przepisy stawiały ich do tej pory w niekorzystnej sytuacji, co zniechęcało ich do budowy mikroinstalacji. Teraz wszystko ma się zmienić, a budowa elektrowni fotowoltaicznych ma być opłacalna dla wszystkich.
Nowa ustawa przewiduje przede wszystkim wiele ułatwień prawnych. Inwestorzy stawiający na odnawialne źródła energii nie będą musieli uzyskiwać koncesji na sprzedaż produkowanej energii. Nie będą także musieli prowadzić działalności gospodarczej. Dzięki temu na fotowoltaice będą mogli zarabiać także właściciele przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.
Program PROSUMENT to ogromna szansa dla inwestorów, ponieważ wszystko wskazuje na to, że zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii będzie coraz większe. Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna charakteryzuje się 20-procentową efektywnością. W polskich warunkach pozwala osiągać od 250 do 300 W z każdego panelu o powierzchni 1,6 m2.
Oczywiście Polska nie jest rajem dla wykorzystywania enegii słonecznej. Okazuje się jednak, że z odrobiną ułatwień prawnych możliwe jest efketywne jej wykorzystanie, a w dodatku może przynosić zyski.
eco