Co możemy zrobić dla dobra natury?
Czy zastanawiasz się, jak Twoje codzienne czynności wpływają na środowisko? Czy bardziej ekologiczne jest używanie pralki ładowanej od góry czy od przodu?
Czy lepiej zawiesić zasłony w oknach czy żaluzje? Okazuje się, że na co dzień sami możemy zrobić bardzo dużo dla środowiska. …
Czy zastanawiasz się, jak Twoje codzienne czynności wpływają na środowisko.
Czy bardziej ekologiczne jest używanie pralki ładowanej od góry czy od przodu?
Czy lepiej zawiesić zasłony w oknach czy żaluzje?
Okazuje się, że na co dzień sami możemy zrobić bardzo dużo dla środowiska.
Dobry przykład dają nam osoby, które już odnalazły w sobie ducha ekologa. Ich sylwetki, a także wiele ekologicznych ciekawostek możemy znaleźć w najnowszym, marcowym, numerze miesięcznika Reader’s Digest.
W życiu codziennym wiele jest sytuacji, w których możemy podjąć „ekologiczne decyzje”. Na przykład wybór pralki lub zasłon na okna. Nie każdy wie, że dobrze dopasowana, ułożona w fałdy i sięgająca podłogi zasłona z karniszem może o nawet jedną trzecią zmniejszyć stratę ciepła w zimie. Okazuje się, że bardziej ekologiczne są pralki ładowane od przodu – zużywają mniej wody niż pralki ładowane od góry. Używanie elektrycznej suszarki w toaletach publicznych jest mniej szkodliwe dla środowiska niż używanie ręczników papierowych. Amerykańskie badania dowodzą bowiem, że trzeba ściąć dziewięć drzew, aby zapewnić przeciętnemu barowi roczną dostawę papierowych ręczników. Po zużyciu tworzą one 450 kg odpadów.
To tylko niektóre przykłady sytuacji, w których możemy podjąć „ekologiczne decyzje”. O „13 decyzjach dla dobra natury” przeczytać można na łamach marcowego numeru miesięcznika Reader’s Digest. Znaleźć tam można również test, sprawdzający, jak codzienne nawyki czytelnika sprzyjają środowisku.
Temat ochrony środowiska to temat, który dotyczy każdego z nas. Dla dobra ogółu i przyszłych pokoleń powinniśmy pielęgnować w sobie postawę ekologiczną. Artykuł zamieszczony w marcowym numerze miesięcznika Reader’s Digest prezentuje sylwetki osób, u których zrodził się prawdziwy duch ekologa. Przykładem dla innych jest na pewno Ewa Krawczyk z Fundacji Aeris Futuro, która prowadzi akcję sadzenia drzew „Czas na Las”. Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia udało się zasadzić ponad 150 tysięcy sadzonek. Każde zasadzone drzewo pochłania w ciągu 100 lat około 750 kg dwutlenku węgla. To ta sama ilość, jaka powstaje, gdy na przykład codziennie przez rok dojeżdżamy samochodem do pracy 20 km. W ramach akcji można również zasadzić drzewo z dedykacją, co może być oryginalnym prezentem urodzinowym lub gwiazdkowym.
Poważne konsekwencjie dla naszej planety niesie zjawisko globalnego ocieplenia. Naukowcy prowadzą badania i eksperymenty, których celem jest zapobieganie temu procesowi. O jednym z kanadyjskich rozwiązań na zmniejszenie globalnego ocieplenia możemy szczegółowo dowiedzieć się z artykułu zamieszczonego w najnowszym numerze Reader’s Digest – „CO2 ujarzmiony”. Pewna firma wykorzystała naturalnie występujący dwutlenek węgla, w celu zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Okazało się, że gaz ten wpompowany do ziemi działa jak rozpuszczalnik i ułatwia przepływ ropy. Naukowcy dowiedli również, że zmagazynowany w ziemi dwutlenek węgla po wydobyciu ropy pozostaje pod ziemią.
Ten eksperyment zachęcił inne firmy to realizowania podobnych projektów, dzięki czemu nasza planeta uwolniona jest regularnie z tysiące ton dwutlenku węgla.
źródło informacji: netPR