Co powinieneś wiedzieć o pracy w Holandii
Holandia otworzyła swój rynek pracy dla obywateli państw tzw. nowej Unii (Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowenia, Słowacja, Węgry i Czechy) 1 maja 2007 roku.
Od tego czasu Polacy mają prawo do pracy w kraju wiatraków bez żadnych ograniczeń. Nie są już wymagane żadne pozwolenia czy wizy Emigranci zarobkowi mają takie same prawa pracownicze co obywatele holenderscy.
Tylko procedura zatrudniania może i przeważnie wygląda inaczej. Często warunkiem przyjęcia do pracy jest znajomość języków obcych, przeważnie angielskiego lub niemieckiego, o holenderskim nie wspominając.
Trzeba jednak wiedzieć o tym, że jeśli planuje się pobyt w Holandii dłuższy niż 3 miesiące, należy zarejestrować się w urzędzie gminy (w dziale ewidencji ludności (GBA) i w Urzędzied Imigracji i Naturalizacji (Immigratie- en Naturalisatiedienst, IND), gdzie zostanie się zarejestrowanym jako osoba przebywająca w Holandii w związku z pracą. Co prawda wobec tych, którzy nie dopełnią tego obowiązku, nie zostaną wyciągnięte żadne konsekwencje (Traktat o Unii Europejskiej), ale stracą oni wiele przywilejów socjalnych. Holenderskie prawo przewiduje bowiem zasiłki socjalne, które w znacznym stopniu mogą wspomóc domowy budżet. Polacy najczęściej korzystają z tzw. rozłąkowego, zasiłku rodzinnego, dodatku na dzieci, zasiłku chorobowego i dla bezrobotnych, stypendium czy pożyczki studenckiej.
W Holandii istnieją określone ustawowo stawki płacy minimalnej. Zależą one od wieku pracownika. Ludziom młodym, poniżej 23 roku życia przysługują stawki płacy minimalnej dla młodzieży. Pracownicy w wieku pomiędzy 23 a 65 lat mają zagwarantowane ustawo nieco wyższe stawki płacy minimalnej. Dotyczy to także osób zatrudnionych przez polskie firmy i agencje pracy tymczasowej, wykonujących pracę w kraju tulipanów. Stawki wynagrodzenia minimalnego w Holandii są ustalane dwa razy w roku – 1 stycznia i 1 lipca.
Ich aktualną wysokość można sprawdzić m.in. na stronie holenderskiego Ministerstwa Spraw Społecznych i Zatrudnienia (SZW): polski.szw.nl . Ze względu na niższe stawki płacy minimalnej dla osób młodych, osoby po 23 roku życia, które poszukują pracy sezonowej, powinny te poszukiwania zacząć wcześniej, aby zagwarantować sobie pracę, bo pracodawcy w tym wypadku chętniej zatrudniają młodych. U osób starszych za to atutem może być większe doświadczenie i lepsza specjalizacja, a przez to i wydajność pracy.
Podsumowując, aby móc legalnie mieszkać i pracować w Holandii, należy posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Oprócz tego trzeba mieć holenderskie ubezpieczenie, czyli tzw. numer BSN (Burgerservicenummer). Każdy, kto pracuje w kraju wiatraków musi posiadać ten numer, ponieważ jest on stosowany do celów ewidencyjnych, podatkowych i wszystkich innych kontaktów z urzędami. Jest on nadawany z chwilą zameldowania się na pobyt w jednej z gmin holenderskich lub w momencie podjęcia pracy. Jeżeli nie jest się zameldowanym w Holandii, używa się tzw. numeru Sofi, czyli numeru identyfikacji podatkowej. Wniosek o jego przyznanie składa się w Urzędzie Skarbowym (Belastingdienst).
Pracując i płacąc podatki w Holandii trzeba pamiętać o tym, że na koniec roku podatkowego można ubiegać się o przysługujący z mocy prawa zwrot podatku dochodowego. Co prawda rozliczenie z holenderskim urzędem skarbowym nie jest obowiązkowe, ale warto je przeprowadzić, bo jak informuje RT Tax – jeden z liderów wśród firm oferującychrozliczenie podatku z holandii działający na rynku od 12 lat, średni zwrot to około 2700 zł, a zdarzają się przypadki odzyskania nawet 5500 zł.
Aby łatwo i szybko otrzymać jak najwięcej należących się z Belastingdienst pieniędzy, najlepiej zlecić całą procedurę odzyskiwania podatku profesjonalnej firmie z dobrą renomą i długoletnim doświadczeniem, takiej jak np. RT Tax.
Tutaj specjaliści podatkowi wskażą jakie dokumenty są potrzebne, wypełnią wszystkie wnioski, przekażą je do odpowiedniego urzędu skarbowego i w ogóle zajmą się wszelkimi formalnościami, a jedynym obowiązkiem klienta będzie tylko zarejestrowanie się przez internet, telefonicznie lub osobiście w biurze i dostarczenie niezbędnych dokumentów. Wszystkie te czynności można załatwić nawet bez wychodzenia z domu, bo firma zapewnia usługę kurierską na swój koszt.
Według danych firmy RT TAX emigracja zarobkowa do kraju tulipanów wykazuje tendencje wzrostowe w ciągu ostatnich kilku lat. Polaków przyciąga do Holandii głównie duża oferta na rynku pracy sezonowej. Ponadto polscy pracownicy otrzymują przynajmniej zagwarantowane ustawowo wynagrodzenie, pracują bezpiecznie, mieszkają w przyzwoitych warunkach i są dobrze traktowani przez pracodawców. Niestety zdarzają się od tego również wyjątki. Dlatego jeszcze przed wyjazdem do pracy za granicą trzeba zebrać jak najwięcej informacji o obowiązującym w Holandii prawie dotyczącym pracy i zakwaterowania, aby w jak największym stopniu uniknąć problemów i stresów, których i tak nie brakuje Polakom na emigracji.
pl