Czym jest i jak działa stacja demontażu pojazdów?
Stacje demontażu pojazdów to wyspecjalizowane zakłady zajmujące się przetwarzaniem pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zarówno sposób działania stacji demontażu samochodów, jak i wymogi dotyczące ich wyposażenia oraz stosowanych zabezpieczeń zostały dokładnie określone w przepisach prawa krajowego, m.in. w treści ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Jak przebiega demontaż samochodów i na czym polega przetwarzanie pojazdów wycofanych z eksploatacji?
Jak wygląda przetwarzanie pojazdów wycofanych z eksploatacji?
Podstawowym zadaniem przedsiębiorców, którzy uzyskali uprawnienia do prowadzenia stacji demontażu pojazdów, jest wyodrębnienie ze złomowanych aut części nadających się do ponownego użycia oraz tych elementów pojazdu, które po przetworzeniu posłużą jako surowce do wytworzenia nowych produktów. W tym celu w stacji demontażu pojazdów przeprowadza się wiele operacji, które w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska prowadzą do utylizacji starego samochodu, autobusu czy ciągnika. Demontaż pojazdu rozpoczyna się od pomiaru jego masy i usunięcia elementów stanowiących zagrożenie oraz komponentów uznawanych za odpady niebezpieczne. Demontowana jest w związku z tym poduszka powietrzna, zabezpieczane są: akumulator oraz płyny znajdujące się w różnych miejscach pojazdu, m.in. paliwo, olej silnikowy, oleje z amortyzatorów, płyny chłodnicze, płyny hamulcowe itp. Usuwane są również filtry paliwa, oleju i powietrza, katalizatory, opony oraz wszelkie części nadające się do ponownego użycia, np. urządzenia elektroniczne, elementy oświetlenia, felgi, zderzaki czy skrzynie biegów. Na potrzeby recyklingu demontuje się także siedzenia, szyby i uszczelki, tapicerkę oraz wyodrębnia się i segreguje tworzywa sztuczne z desek rozdzielczych, zderzaków i komponentów instalacji elektrycznej. Poszczególne wyodrębnione elementy trafiają następnie do wyspecjalizowanych zakładów przetwarzania, gdzie poddawane są dalszym przekształceniom.
Recykling samochodów – co odzyskuje się ze starych i nieużywanych pojazdów?
Poza sprawnymi jeszcze częściami i podzespołami, z wraków samochodowych pozyskuje się wiele cennych materiałów, które można spożytkować do produkcji nowych dóbr, również nowych pojazdów. Stena Recycling, działająca w Polsce i Skandynawii firma zajmująca się recyklingiem i gospodarowaniem odpadami, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, potrafi odzyskiwać nawet ponad 95% materiałów ze złomowanych aut i przekształcać je w paliwo lub surowce dające życie innym produktom. W zakładach Stena Recycling przetwarza się szkło, metale i tworzywa sztuczne pozyskane z recyklingu aut, nawet jeśli są to ich mieszaniny, do niedawna bezużyteczne dla procesów odzysku, a jednym ostatnich pionierskich pomysłów Stena Recycling jest idea ponownego wykorzystania baterii zasilających autobusy elektryczne jako magazynów energii. Na odzysk surowców i energii z części pochodzących z samochodów pozwala zarówno recykling materiałowy, jak i energetyczny. Przetwarzanie pojazdów wycofanych z użycia pozwala m.in. pozyskać szkło, gumę i tworzywa sztuczne dla producentów plastikowych wyrobów, metale dla hut i odlewni oraz surowce do produkcji paliw dla różnych gałęzi przemysłu, np. elektrowni czy cementowni.
Artykuł sponsorowany