Eko-friendly w projektowaniu domów: Jak zbudować energooszczędny dom z dbałością o środowisko
Inwestorzy coraz częściej starają się budować domy pasywne, które będą ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Wybór projektu tego typu może też przyczynić się do znacznych oszczędności, ze względu na mniej kosztowną eksploatację. Domy eko-friendly są budowane z naturalnych materiałów, nie wytwarzają substancji groźnych dla środowiska oraz zużywają minimum energii. Aby sprawnie przeprowadzić taką inwestycję, warto zastosować się do kilku zasad.
Trafny wybór działki
Podstawę przy budowie domu ekologicznego stanowi przede wszystkim wybór odpowiedniej działki. Kluczowe znaczenie ma, chociażby jej położenie względem stron świata. Wschodnia i północna część budynku powinna być osłonięta drzewami, które zapewniają ochronę przed wiatrem i wychłodzeniem. Od strony południowej muszą natomiast znajdować się wszystkie okna i inne przeszklenia. Wybór działki w odpowiedniej i dość specyficznej lokalizacji wiąże się oczywiście ze zwiększonymi kosztami, co wynika z potrzeby zakupu większej parceli ułatwiającej właściwe ustawienie budynku względem stron światła. Na małej działce konieczne może być np. zasłonięcie domu sąsiednimi zabudowaniami od strony południowej. Przed podjęciem decyzji zawsze warto dokładnie sprawdzić warunki prawne. W niektóry regionach kraju występują pewne ograniczenia pod względem możliwości projektowych, natomiast domy ekologiczne mają zwykle dość konkretną zabudowę. Nowo wznoszone budynki trzeba też nierzadko wpasować w już istniejącą architekturę i infrastrukturę. Warto też skorzystać z pomocy geodety, który przeprowadzi niezbędne pomiary.
Odpowiedni projekt ekologicznego domu
Obecnie projekty domów ekologicznych mogą być bardzo zróżnicowane. Większość z nich przedstawia obiekty pozbawione licznych narożników, ponieważ załamania ścian prowadzą do zwiększonej utraty ciepła i utrudniają właściwe gospodarowanie energią. Ekologiczne projekty domów jednorodzinnych charakteryzują się zwykle prostą i zwartą bryłą na planie kwadratu lub prostokąta. Wiele z nich uwzględnia też poddasze użytkowe, które zapewnia wiele korzyści pod względem oszczędnego ogrzewania. Budynki pasywne zwykle pozbawione są natomiast balkonów, które nadmiernie ochładzają obiekt. Interesujące projekty domów z poddaszem użytkowym posiada w swojej bazie firma New-House. Poszczególne rozwiązania różnią się metrażem, formą, rozmiarem czy technologią budowy. Projekt domu warto dobrać również pod względem kształtu dachu, przez który wydostaje się ciepło. Najlepiej zdecydować się na wariant dwuspadowy lub jednospadowy. Obecnie coraz większą popularność zyskują też nowoczesne projekty domów z dachem płaskim, ponieważ bardzo efektywnie ograniczają one straty ciepła. Istotną kwestią pozostaje przy tym materiał użyty do izolacji, najlepiej styropian, wełna mineralna czy celuloza.
Układ pomieszczeń i dodatkowe rozwiązania
Ekologiczne projekty domu parterowego lub piętrowego odznaczają się odpowiednim układem pomieszczeń. Od strony południowej najlepiej zaplanować salon, sypialnię, jadalnie lub inne często użytkowane wnętrza, ponieważ zapewni to optymalny dostęp do naturalnego światła. W tej części, projekt domu pasywnego uwzględnia też zwykle sporo przeszkleń na dużej powierzchni. Od strony północnej można natomiast ulokować rzadziej używane pomieszczenia, takie jak garderoba czy spiżarnia. Gotowe projekty domów ekologicznych są tworzone w taki sposób, aby ułatwić stosowanie różnych systemów i technologii sprzyjających wywieraniu korzystnego wpływu na środowisko. Budynek warto wyposażyć chociażby w kolektory słoneczne, których zadaniem jest pobieranie energii słonecznej oraz jej zamiana na prąd i energię wykorzystywaną do ogrzewania wody. Innym praktycznym i ekologicznym rozwiązaniem jest instalacja pompy ciepła. System tego typu pobiera energię z ziemi, powietrza i wód gruntowych, a następnie niezależnie od pogody zamienia ją na ogrzewanie lub prąd. Projektu domu przygotowany w sposób umożliwiający zastosowanie nowoczesnych technologii sprawi, że budynek będzie faktycznie ekologiczny oraz oszczędny w codziennej eksploatacji.
Artykuł sponsorowany