Ekologiczne budownictwo przemysłowe – przegląd nowoczesnych rozwiązań
Czy zminimalizowanie negatywnego wpływu obiektów przemysłowych na środowisko zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania jest możliwe? Tak, pod warunkiem że już w trakcie tworzenia projektu uwzględni się ekologiczne rozwiązania, które pozwolą m.in. na optymalne zarządzanie energią. O jakich rozwiązaniach mowa? Kiedy hala przemysłowa może otrzymać certyfikat potwierdzający jej ekologiczność?
Hale przemysłowe coraz częściej wznoszone są z uwzględnieniem idei zrównoważonego budownictwa biorącej pod uwagę wpływ obiektu na środowisko naturalne. Z jednej strony jest to wynik presji ekologów, którzy podkreślają, że zarówno budowa, jak i rozbiórka tego typu budynków wiąże się z dużym zużyciem energii, wody, emisją zanieczyszczeń oraz produkcją odpadów. Z drugiej – potrzeb inwestorów chcących obniżać koszty eksploatacji obiektu poprzez zmniejszenie zużycia mediów. Na to właśnie pozwalają nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie przemysłowym. O czym mowa?
Systemy chłodzenia i kontrola zużycia wody
M.in. o rozwiązaniach technicznych umożliwiających efektywne chłodzenie i ogrzewanie hali – poprawę komfortu termicznego – a jednocześnie gwarantujących redukcję wydatków. Wśród nich można wymienić stropy chłodzone wodą albo powietrzem, rekuperację i ogrzewanie, montaż dachów z podwójną obudową i szczeliną wentylacyjną, wstawienie słupków ograniczających efekt mostków cieplnych czy prefabrykowanych paneli ściennych z izolacją oraz systemy chłodzenia oparte na technologii CO2.
Dodatkowo ekologiczne budownictwo przemysłowe uwzględnia zastosowanie systemów kontrolujących zużycie wody, które znacząco wpływają zarówno na środowisko, jak i na koszty eksploatacji.
Jak optymalnie zarządzać zużyciem energii?
A co z energią elektryczną? Jest ona niezbędna nie tylko do zasilania systemów oświetleniowych, lecz także pracy maszyn przemysłowych, działania wentylacji i klimatyzacji. Żeby zminimalizować ilość energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania hali, wykorzystuje się m.in. inteligentne systemy oświetlenia strefowego LED z czujnikami ruchu, które włączają lampy w wybranych przestrzeniach np. częściach magazynowych czy na rzadziej uczęszczanych korytarzach wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście potrzebne jest tam dodatkowe światło.
Oprócz tego ekologiczne hale przemysłowe coraz częściej wyposażane są w systemy fotowoltaiczne pokrywające większość lub przynajmniej część zapotrzebowania na energię. Montaż modułów solarnych na dużych płaskich powierzchniach dachów hal stalowych jest stosunkowo prosty i daje satysfakcjonujące efekty, jeżeli chodzi o zmniejszenie kosztów oraz działania proekologiczne.
Szukasz firmy, która buduje hale stalowe z uwzględnieniem ekologicznych rozwiązań? Sprawdź szeroką ofertę doświadczonego generalnego wykonawcy: https://commercecon.pl
Certyfikacja obiektu przemysłowego
Hale stalowe i innego rodzaju obiekty przemysłowe mogą otrzymać certyfikaty potwierdzające ich ekologiczność. Najpopularniejszymi systemami certyfikacji są BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) stworzony w 1990 roku przez brytyjską organizację BRE oraz LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) wprowadzony w 1998 roku przez amerykańskie U.S. Green Building Council – USGBC. Budynki, które zgłaszane są do certyfikacji BREEAM, ocenia się w 10 kategoriach, m.in. pod kątem zarządzania projektem inwestycji i procesem budowy, energooszczędności, komfortu użytkowania, lokalizacji, sposobów zarządzania odpadami i gospodarką wodno-ściekową, zagospodarowania terenu wokół obiektu oraz rozwiązań ograniczających emisję zanieczyszczeń. W przypadku certyfikatu LEED sprawdza się m.in. sposoby na oszczędność energii, zmniejszenie zużycia wody, zmniejszenie emisji CO2, a także poprawę jakości środowiska w pomieszczeniach. Za każde z wymagań w obu przypadkach przyznawane są punkty, które po zsumowaniu dają całkowitą ocenę obiektu.
Warto pamiętać, że budowa hal przemysłowych spełniających założenia zrównoważonego budownictwa będzie droższa na etapie inwestycji niż postawienie budynków nieuwzględniających tych kryteriów, ale koszty eksploatacji zwykle są na tyle niższe, że długofalowo się to opłaca.
Artykuł sponsorowany