Wierzba krzaczasta to specjalna odmiana wierzby sprowadzona ze Skandynawii. Szybko rośnie, nie wymaga specjalnej opieki, ścina się ja raz na 3 lata, a nawozić ją można nawet szlamem z oczyszczalni ścieków. Ponadto wierzba jest doskonałym ekopaliwem. Kilogram brykietu wierzby krzaczastej energetycznie odpowiada 800 dekagramom węgla kamiennego, a kosztuje połowę mniej.
Wierzba krzaczasta jest więc szansą na wypełnienie przez Polskę deklaracji z ostatniego Szczytu Ziemi, w której to zobowiązaliśmy się do zmniejszenia o 10 proc. emisji dwutlenku węgla do atmosfery
Prof. Wiesław Barabasz próbuje stworzyć pierwszą w Polsce uprawę tej rośliny w małopolskiej gminie Nowe Brzesko. Można tam posadzić nawet kilka hektarów wierzby. Ale jej sadzeniem zainteresowane są także inne gminy, m.in. Niepołomice, Szczurowa Koszyce czy Miechów.
Gdyby więc powstał cały system hodowli można by powrócić do tzw. kontraktacji. Jedna tylko elektrownia Stalowa Wola chętnie spalałaby nawet 100 tys. ton rocznie takiego ekopaliwa, a to setki hektarów pól upraw z korzyścia dla środowiska i plantatorów tych upraw.