Ekotipy dla młodych rodziców. Co powinno znaleźć się w ekologicznej wyprawce dla dziecka?
Czy wiesz, że przeciętnie dziecko zużywa około 4-5 tysięcy pieluch do momentu, aż samodzielnie korzysta z nocnika? Aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, możesz wybrać dla maluszka pieluszki biodegradowalne lub wielorazowe. Co jeszcze powinno znaleźć się wyprawce dla niemowlaka? Jak być ekorodzicem od pierwszych chwil od powitania dziecka na świecie?
Jaka jest alternatywa dla pieluszek jednorazowych?
Wielu rodziców chwali sobie pieluszki wielorazowe, które można prać. Pierwszym wariantem jest opcja AIO, czyli wariant All In One, który na pierwszy rzut oka, nie różni się od konwencjonalnych pieluszek. Brudną pieluszkę po prostu wrzucasz do prania. Drugą opcją są wielorazowe pieluszki dwuczęściowe, które składają się z osłonki i wymiennych wkładów. Przewijanie jest zawsze dwuetapowe – możesz wymienić sam wkład lub wkład z osłonką w zależności od potrzeb. Różnią się stopniem chłonności i materiału.
Pieluszki wielorazowe są świetne na co dzień – nie generują tak ogromnej ilości odpadów, więc stanowią mniejsze obciążenie dla środowiska niż pieluszki jednorazowe. Wystarczają na długo i są dostępne w szerokim wyborze rewelacyjnych wzorów. A co z wyjazdami i sytuacjami, gdy dostęp do pralki jest ograniczony?
Pieluszki jednorazowe biodegradowalne
Alternatywą dla klasycznych pieluch jednorazowych są ekologiczne pieluchy biodegradowalne, czyli w całości wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Zawierają w składzie na przykład bambus albo bawełnę, a naturalne surowce do ich produkcji pochodzą z odnawialnych źródeł. Możesz kupić je na przykład tu: pieluszki ekologiczne. Są tak samo wygodne do zakładania i wymiany jak konwencjonalne pieluszki, ale zapewniają zdecydowanie bardziej odpowiedzialne podejście. Są też delikatne dla wrażliwej skóry dziecka.
Inne ekotipy dla młodych rodziców
- Zamiast zwykłych nawilżanych chusteczek możesz używać mokrych chusteczek ekologicznych.
- To samo dotyczy używania wkładek laktacyjnych – możesz wybierać wkładki ekologiczne, nakładki wielorazowe z bawełny, które pierze się w pralce lub pieluszki silikonowe, w których zbiera się nadmiar pokarmu.
- Zamiast kupowania nowych ubranek, możesz szukać ubranek używanych.
- Rozważ też zminimalizowanie liczby kupowanych nowych zabawek. Możesz wyszukiwać piękne używane zabawki na przykład na platformach społecznościowych, a jeśli nie chcesz rezygnować z nowych gadżetów, wybieraj grzechotki i akcesoria z naturalnych surowców, które możesz łatwo przekazać dalej, gdy dziecko z nich wyrośnie.
- Jeśli będzie potrzeba wybieraj mleko modyfikowane dla dzieci i żywność, która nie tylko zawiera naturalne składniki, ale także ma najmniej szkodliwe dla środowiska opakowania.
- Używaj certyfikowanych organicznych kosmetyków.
- Kupuj szklane butelki dla niemowląt i smoczki z naturalnej gumy, o ile nie jesteście uczuleni na lateks.
Nie wierz w zapewnienia, że bez danej zabawki, gadżetu albo podgrzewacza do butelek, Twoje dziecko będzie miało zepsute dzieciństwo – często to jedynie chwyty marketingowe, które mają nakłonić do zakupu. Czytaj etykiety i wybieraj świadomie, a z pewnością wychowasz dziecko w duchu ekologii.
Artykuł sponsorowany