Grozi nam degradacja środowiska!
Rada Ministrów zadecydowała, że rządowy projekt zmiany ustawy o ochronie przyrody, nad którą prace trwały już od 2008 roku, trafi w końcu pod obrady Sejmu.
* Dbanie o środowisko naturalne jest w modzie
– Nareszcie – komentują związkowcy z Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ „S – Inaczej grozi nam degradacja środowiska.
Projekt zakłada, że parki narodowe zyskałyby osobowość prawną. Wówczas wypracowane przez parki dochody pozostawałyby w ich dyspozycji, co pozwoliłoby na bieżące funkcjonowanie – w tej chwili nie ma na to środków. Problemy zaczęły się wraz ze zmianą ustawy o finansach publicznych. Zlikwidowano gospodarstwa pomocnicze, które przynosiły parkom dochody. – Pieniądze wypracowane przez parki odprowadzane są do budżetu państwa. Niestety nie wracają do nas – mówi Stanisław Skupień przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Parków Narodowych NSZZ „S”.
Brak pieniędzy w kasach parków oznacza wstrzymanie wszystkich remontów szlaków, dróg dojazdowych a w ostateczności zamknięcie szlaków turystycznych w wyższych partiach gór.
Oznacza również niemożność pozyskiwania środków z funduszy UE, bo przy funduszach unijnych wymagany jest wkład własny. Bez pieniędzy nie da się również utrzymać parków w dobrym stanie.
– Na razie nie odwołujemy planowanej akcji protestacyjnej czyli blokady na Zakopiance – tłumaczy Zbigniew Kuszlewicz przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „S” – Choć cieszy nas, że ustawą nareszcie zajmie się sejm, będziemy się przyglądać, co dalej.
Rada Krajowa Związku Leśników Polskich Parków Narodowych w wydanym 19 maja komunikacie poparła akcje protestacyjne i informacyjne przygotowywane przez NSZZ „Solidarność” oraz wyraziła „nadzieję na współpracę i jedność w działaniu wszystkich organizacji związkowych działających w parkach narodowych dla wspólnej sprawy.”
Dział Informacji KK, www.solidarnosc.org.pl