Jak bezpiecznie planować pobyt na zewnątrz, gdy jesteśmy narażeni na działanie smogu?
Czy wiesz, że niemal 91% ludzi oddycha zanieczyszczonym powietrzem? Zła jakość powietrza ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Zanieczyszczenie powietrza, głownie w postaci smogu, wpływa bardzo szkodliwie na cały nasz organizm. Niszczy układ oddechowy, naraża na różnego rodzaju nowotwory, choroby serca, problemy skórne, a także płodność i rozwój dzieci. Szczególnie narażone na oddziaływanie smogu są noworodki, małe dzieci oraz osoby chorujące na choroby układu oddechowego i te z obniżoną odpornością. Od wielu lat na poziomie państwowym podejmowanych jest wiele decyzji, mających poprawić tę sytuację, jednak na pozytywne zmiany trzeba wielu lat. Czy my, jako jednostki, możemy coś robić, by unikać oddychania złym powietrzem? Na szczęście, tak!
Jak powstaje smog?
Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje na skutek wymieszania się mgły z dymem z kominów praz ze spalinami. Coś, co z daleka może wyglądać na chmurę, w rzeczywistości jest mieszanką szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenek siarki i tlenek azotu, a także substancji stałych w postaci pyłów zawieszonych. Jeśli do tego dochodzą jeszcze kancerogenne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, to wiemy, że mamy mieszankę, która nas powoli, ale systematycznie zabija. Są niestety takie miejsca, w których smog powstaje bardzo szybko i ze względu na ukształtowanie terenu nie jest rozwiewany, tylko nieszczęśliwie wisi w jednym miejscu, utrudniając życie.
Sprawdź jakość powietrza, zanim zaplanujesz wyjście
Z myślą o osobach, które są bardzo często narażone na oddziaływanie powietrza o złej jakości, powstała i stale się rozwija gęsta sieć sensorów, rozmieszczonych na całym świecie. Sensory jakości powietrza pozwalają na zbudowanie rzetelnego i rzeczywistego obrazu jakości powietrza, którym oddychamy. Martwisz się, o dzieci planujące popołudnie na świeżym powietrzu, a może zastanawiasz, czy dziś warto wybrać się na wieczorny jogging? Powstająca dzięki sensorom mapa jakości powietrza MyAirly pomoże Ci na bieżąco kontrolować stan jakości powietrza i da odpowiedź, czy wychodząc na zewnątrz, faktycznie wybieramy się na świeże powietrze. Mamy świadomość tego, że o ile dorośli zdrowi ludzie nie zawsze przejmują się pojedynczymi wizytami na wątpliwie świeżym powietrzu, o tyle w przypadku dzieci, osób starszych, czy osób z chorobami płuc, może to być bardzo niebezpieczne.
Rzetelne i łatwo dostępne dane
Czujniki jakości powietrza od Airly są bardzo łatwe w instalacji, regularnie kalibrowane i weryfikowane. Dzięki temu możesz mieć pewność, że dane, jakie udostępnia Airly odpowiadają rzeczywistości. Zastanawiasz się, jak to działa i czy faktycznie możesz sprawdzić, kiedy jest bezpiecznie wyjść na zewnątrz? Sensory jakości powietrza mierzą kluczowe składniki zanieczyszczenia, zarówno cząstki stałe, jak i gazy. Na ich podstawie powstaje mapa jakości powietrza, a dane aktualizowane są w bezpieczny i wydajny sposób, dzięki pośrednictwu protokołu GSM. Powstała w ten sposób interaktywna mapa MyAirly oraz aplikacja na telefony umożliwia Ci szybkie sprawdzenie jakości powietrza, zarówno w Twoim mieście, jak i tam, gdzie się wybierasz.
Artykuł sponsorowany