Jak dobrać i gdzie ustawić oczyszczacz powietrza? Poradnik
Oczyszczacze powietrza to jedne z tych sprzętów, które dopiero od niedawna pojawiają się w naszych domach. Mimo to bardzo szybko stały się jednym z niezbędnych elementów wyposażenia. Ich właściwy dobór ma wpływ na nasze samopoczucie i ogólny stan zdrowia.
Czyste powietrze pozwala uniknąć wielu infekcji, sprzyja również prawidłowemu rozwojowi najmłodszych domowników. Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Czym się kierować? Jak dobrać oczyszczacz powietrza do domu?
Wybór oczyszczacza powietrza
W wielu regionach polski służby regularne alarmują o złej jakości powietrza. Dotyczy to nie tylko typowo przemysłowych regionów, ale również miast i miasteczek, a zdarza się także, że zła jakość powietrza dotyczy obszarów wiejskich i miejsc uznawanych za ekologicznie czyste. Wystarczy, że jeden z sąsiadów nie dba o jakość opału bądź rozpyla na polu szkodliwe dla zdrowia środki ochrony roślin, a jakość powietrza, którym oddychamy, drastycznie spada. Często możemy być nawet nieświadomi tego faktu. Dlatego dobry oczyszczacz powietrza powinien znaleźć się w każdym domu. Przede wszystkim powinniśmy dowiedzieć się jak wybrać oczyszczacz powietrza. Przy jego wyborze decydującą kwestią jest wielkość i funkcje pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Poszczególne oczyszczacze powietrza dostosowane są do małych, średnich i dużych pomieszczeń.
Należy jednak pamiętać, że oczyszczacz powietrza do domu nie sprawdzi się, jeśli naszym celem jest oczyszczenie całej powierzchni domu z alergenów i roztoczy przy pomocy jednego oczyszczacza, nawet jeśli jego sugerowany zasięg jest zbliżony do powierzchni domu. Przeszkodzą mu w tym bowiem ściany, wnęki i meble, które uniemożliwiają skuteczny przepływ powietrza. Dlatego większość producentów rekomenduje ustawienie oczyszczacza powietrza w docelowym pomieszczeniu, które chcemy oczyścić. Pamiętajmy jednak, że oczyszczacze powietrza są urządzeniami mobilnymi. Z łatwością można je przestawić do innego pokoju, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Przy wyborze oczyszczacza powietrza poza powierzchnią oczyszczanego pomieszczenia powinniśmy sugerować się również kilkoma innymi czynnikami. Kluczowa jest tu wydajność liczona w metrach sześciennych na godzinę pracy oczyszczacza oraz ilość posiadanych przez niego filtrów. Jeśli zależy nam na dokładnym oczyszczeniu powietrza, które jest bardzo zanieczyszczone, warto kupić oczyszczacz, który posiada wielostopniowy system filtracji. W przypadku oczyszczaczy do sypialni, szczególnie tych dziecięcych i biur warto zwrócić również uwagę na głośność pracy urządzenia. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której oczyszczacz będzie utrudniał sen lub skupienie.
Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Idealnie ustawiony oczyszczacz powietrza to taki, który znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, w którym jednak możliwa jest wentylacja. Główne założenie mówi, że w momencie uruchomienia oczyszczacza powinniśmy zamknąć okna, jednak zostawić uchylone drzwi do pokoju. W ten sposób ograniczymy dalszy napływ zanieczyszczeń, umożliwimy wydajną pracę oczyszczacza i pozwolimy na swobodną cyrkulację powietrza w pokoju. Producenci sugerują, że jednym z najlepszych miejsc do ustawienia oczyszczacza powietrza są okolice okien. To właśnie przy nich zwykle znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Tak umiejscowiony oczyszczacz powietrza będzie wydajnie pracować i zapewni nam zdrowe powietrze w całym pomieszczeniu.
Niewłaściwym rozwiązaniem jest natomiast ustawienie oczyszczacza powietrza w korytarzu. Część osób decydując się na taki krok, uważa, że dzięki temu oczyści powietrze w kilku pomieszczeniach jednocześnie. To jednak błędne założenie. Oczyszczacz powietrza umiejscowiony w korytarzu nie będzie wydajny. Musiałby mieć on bardzo dużą moc, niewspółmierną do powierzchni mieszkania. Lepszym rozwiązaniem jest ustawienie oczyszczacza kolejno w poszczególnych pomieszczeniach. Pozwoli to na dokładne oczyszczenie powietrza w każdym z nich i pozbycie się alergenów, drobnoustrojów czy innych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.