Jak wybrać dobry opryskiwacz?
Opryskiwacz to jedno z najważniejszych urządzeń znajdujących się w warsztacie każdego ogrodnika i sadownika. Jest ono wykorzystywane przy nawożeniu roślin oraz przy zabiegach mających zapewnić im ochronę przed szkodnikami i chorobami. Jak wybrać najlepszy model?
Rodzaje opryskiwaczy
Zakup opryskiwacza nie jest tak prostą sprawą, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Na początek zastanówmy się, do czego konkretnie jest on nam potrzebny i w jaki sposób będziemy go wykorzystywać. Spośród modeli dostępnych w sklepie hurtowniarolnicza.pl wyróżnia się następujące rodzaje opryskiwaczy:
– ręczne: o pojemności do 2 l, idealne do pielęgnowania niezbyt dużych roślin doniczkowych,
– naramienne: o pojemności do 12 l, niezastąpione w przydomowych ogrodach, dzięki możliwości zawieszenia na ramieniu dają dużą swobodę poruszania się,
– plecakowe: o pojemności od 12 l do 20 l, świetnie zdają egzamin przy opryskach większych powierzchni i nie krępują ruchów,
– wózkowe: o dużych pojemnościach, przeznaczone do pracy na sporych przestrzeniach.
Warto nadmienić, iż opryskiwacze ręczne dostępne są jako modele pulsacyjne oraz ciśnieniowe.
Najważniejsze funkcje opryskiwacza
Sprawne działanie opryskiwacza jest ściśle uzależnione od posiadanych przez niego funkcji, które należy dostosować do indywidualnych wymogów względem omawianego sprzętu. Koniecznie należy zwrócić uwagę na typ przystawki – występuje ona w różnych wariantach, m.in. turbinowa, z wentylatorami, okrągła z tradycyjnym ciągiem powietrza etc.
Istotnym parametrem jest ponadto wydajność pompy wpływająca nie tylko na ciśnienie preparatu znajdującego się w zbiorniku, ale również na jakość mieszania, co z kolei w dużej mierze przekłada się na skuteczność oprysków. Dodatkiem pomocnym przy kontrolowaniu ciśnienia cieczy jest manometr. Jeśli opryskiwacza zamierzamy używać głównie w sadzie, zadbajmy o to, aby posiadał także na wyposażeniu regulatory ciśnienia.
Konserwacja i przechowywanie
Opryskiwacz posłuży nam przez wiele lat, jeśli będziemy o niego należycie dbać i przestrzegać zasad bezpieczeństwa przy jego stosowaniu. Zanim użyjemy go po raz pierwszy, sprawdźmy dokładnie czy wszystkie elementy są szczelne oraz przepłuczmy układ cieczowy. Wskazane jest wykonywanie tych czynności także i po zimowej przerwie.
W sytuacji, gdy podczas pracy dojdzie do zapchania rozpylacza, rozkręćmy go i przepłuczmy każdy element. Jeżeli natomiast zamierzamy odkręcić pompę bądź zakończyć pracę z opryskiwaczem, to przedtem zawsze należy spuścić z niego powietrze. Urządzenie powinno być przechowywane w suchym i ciepłym miejscu.
red