Jak zmieniamy elektroodpady w nowe produkty?
Elektroodpady to z jednej strony bardzo kłopotliwe i szczególnie groźne dla środowiska i ludzi śmieci, a z drugiej niezwykle cenne zasoby. Dzięki recyklingowi pojemnik na elektroodpady nie jest już zwykłym koszem na nieprzydatne i bezużyteczne śmieci, ale rezerwuarem drogocennych surowców, które można przywrócić do obiegu, by oszczędzić kurczące się złoża naturalne i ograniczyć emisję zanieczyszczeń, która towarzyszy ich wydobyciu i produkcji dóbr z ich udziałem. W jaki sposób przetwarza się zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny? W jakie produkty mogą zmienić się wyrzucone przez nas elektroodpady?
Recykling elektroodpadów w nowoczesnym zakładzie przetwarzania elektroniki we Wschowie
Europejski lider w branży zarządzania odpadami i recyklingu, koncern Stena Recycling, już wiele lat temu uruchomił w Polsce jeden z najbardziej zaawansowanych zakładów przetwarzania elektroniki na świecie, do którego trafiają nasze elektroodpady, by po chwili otrzymać drugie życie w kupowanych przez nas nowych telefonach, komputerach czy telewizorach. Należąca do Stena Recycling zlokalizowana we Wschowie linia recyklingu elektroniki bazuje na ponad 25 różnych procesach przetwarzania, które nastawione są na maksymalnie efektywny, wydajny i bezpieczny odzysk surowców z elektrośmieci. Trafiające do zakładów Stena Recycling elektroodpady są najpierw rozmontowywane ręcznie, co zagwarantować ma pełne bezpieczeństwo procedur związanych z demontażem i wyodrębnianiem ze zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego substancji niebezpiecznych znajdujących się w starych komputerach, monitorach czy urządzeniach AGD. Przetwarzanie wstępne pozwala zabezpieczyć odpady niebezpieczne i wyodrębnić te komponenty elektrośmieci, które mogą po renowacji zostać ponownie użyte zgodnie z zasadą reuse. W kolejnych etapach recyklingu elektroodpady są rozdrabniane i strzępione, po czym odseparowuje się z odpadów poszczególne surowce, co możliwe jest dzięki zastosowaniu wielu nowoczesnych technologii i wyspecjalizowanych urządzeń, m.in. czujników, magnesów, stołów wibracyjnych i niezwykle precyzyjnych separatorów optycznych. W Stena Recycling odzyskuje się z elektroniki między innymi niezwykle wartościowe metale szlachetne i metale ziem rzadkich, ale również szkło, plastik, metale ciężkie, stal, miedź czy aluminium. Wszystkie te surowce po dokładnym sprawdzeniu ich jakości trafiają następnie do hut, odlewni i różnych zakładów produkcyjnych w całej Europie, gdzie wykorzystuje się je do produkcji nowych wyrobów.
Elektroodpady – co z nich powstaje?
Odpady elektroniczne po przetworzeniu mogą zostać użyte jako surowce do produkcji nowego sprzętu AGD czy urządzeń elektronicznych. Odzyskane metale, zwłaszcza miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynk, cyna, złoto, srebro, platyna, pallad z powodzeniem zastępują surowce wydobywane z naturalnie występujących zasobów, a do tego ich użycie jest tańsze i zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska niż metali wydobywanych z rud. Stena Recycling podaje między innymi takie wyliczenia: aby pozyskać gram złota, trzeba poddać przetworzeniu aż 2 tony skał, co wiąże się z dużą emisją zanieczyszczeń i użyciem dużych ilości energii i wody. Tymczasem Stena Recycling odzyskuje taką ilość złota z recyklingu kilku komputerów. Elektroodpady wykorzystywane mogą być zresztą jako źródło surowców do produkcji wielu innych wyrobów – z tworzyw powstać mogą niemal wszystkie plastikowe przedmioty codziennego użytku: opakowania, worki, zabawki czy doniczki, a szkło wydobyte elektrośmieci może potem znaleźć się w naszej kuchni czy w nowym telewizorze.
Materiał zewnętrzny