Koniec energochłonnych żarówek
Przemysł oświetleniowy zobowiązał się, że będzie stopniowo eliminować z produkcji w UE najbardziej energochłonne żarówki – ogłosiła Komisji Europejska.
Do 2015 roku mają być stopniowo wycofane z rynku europejskiego żarówki najmniej przyjazne środowisku.
Spowoduje to redukcję o 60 proc. wywoływanej przez oświetlenie domowe emisji dwutlenku węgla (czyli o 23 mln ton rocznie), odpowiedzialnego na ocieplenie klimatu. Będzie to oznaczać redukcję zużycia energii o 63 tys. GWh i w konsekwencji oszczędności w wysokości 7 mld euro.
Cieszę się z tego zobowiązania przemysłu oświetleniowego, które wpisuje się w zaangażowanie podjęte na szczycie europejskim w marcu, by w UE nie stosować oświetlenia marnującego energię" – powiedział komisarz ds. energii Andris Piebalgs.
Inicjatywa przemysłu jest odpowiedzią na przyjęty przez KE w listopadzie 2006 roku plan w sprawie zwiększania wydajności energetycznej, który przewiduje stosowania od początku przyszłego roku coraz ostrzejszych norm w produkcji żarówek, używanych w oświetleniu na ulicach, biurach i domach.
KE przypomniała też we wtorek, że do 1 lipca wszystkie kraje zobowiązane są przesłać do Brukseli narodowe plany w dziedzinie wydajności energetycznej na ostatnim etapie konsumpcji oraz w usługach energetycznych. Każdy kraj zobowiązany jest w swoim planie wykazać działania, które spowodują zmniejszenie zużycia energii o 1 proc. rocznie w ciągu kolejny 9 lat.
Dodatkowo, na szczycie w marcu zdecydowano, że UE do 2020 roku o 20 proc. zmniejszy zużycie energii. Jeśli ten cel zostanie osiągnięty, koszt bezpośredni konsumpcji energii może zmaleć rocznie o 100 mld euro do 2020 roku, a do atmosfery przedostawać się będzie rocznie 780 mln ton dwutlenku węgla mniej.
W marcu przywódcy zobowiązali też Komisję Europejską do szybkiego przedłożenia konkretnych propozycji, które umożliwią przyjęcie do 2008 roku ostrzejszych wymogów, dotyczących racjonalnego wykorzystania energii w oświetleniu biur i ulic oraz do 2009 roku w odniesieniu do żarówek i innych form oświetlenia w gospodarstwach domowych.
Źródło: PAP Nauka w Polsce