Kosmetyk naturalny – ale czy na pewno?
Moda na ekologię spowodowała, że zmieniło się nasze postrzeganie żywności, kosmetyków i innych produktów wykorzystywanych na co dzień Wielu konsumentów kupuje obecnie tylko wyroby naturalnego pochodzenia.
Czy jednak każdy kosmetyk opatrzony napisem „naturalny” rzeczywiście taki będzie?
90 proc. składników organicznych
Aby kosmetyk mógł być uznany za naturalny, ekologiczny lub organiczny, musi być wytworzony niemalże całkowicie z wykorzystaniem organicznych, zdrowych składników. Aż 90 proc. składu takiego kosmetyku powinno pochodzić od naturalnych produktów.
Jeśli tak nie jest, producent nadużywa zaufania konsumentów i może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za oszustwo przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Sklep kosmetyczny, stacjonarny lub internetowy, sprzedając kosmetyk określany mianem „naturalny” nie ma możliwości skontrolowania, czy rzeczywiście tak jest. Może jedynie podać do wiadomości klientów, jakie ingredienty wchodzą w skład kremu, balsamu czy serum danego producenta.
Co najczęściej znajdziemy w składzie kosmetyków naturalnych?
W składzie kosmetyków naturalnych znajdują się substancje pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, pozyskiwane w procesie m.in.:
destylacji,
tłoczenia,
ekstrakcji,
suszenia,
wyciskania itp.
Z uwagi na wysokie koszty pozyskiwania takich składników do naturalnych kosmetyków, ich cena będzie wyższa w porównaniu z produktami syntetycznymi. Produkty te będą w szczególności polecane dla alergików, ponieważ nie wywołują uczuleń, jak i dla osób o skórze wrażliwej, w tym zwłaszcza niemowląt i małych dzieci.
Dbanie o bezpieczeństwo klientów
Zanim kosmetyk naturalny, pochodzenia organicznego trafi na półki sklepowe czy na stronę sklepu internetowego z takim asortymentem, powinien przejść skrupulatne badania i testy. Poddawany jest szczegółowej analizie chemicznej, aby sprawdzić, czy nie wywołuje skutków ubocznych i jest dobroczynny dla ludzkiej skóry. Kosmetyki naturalne oznaczane są certyfikatami takimi jak:
AIAB – wydawany przez Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego,
BSIH – certyfikat ekologiczny wydawany przez Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych,
ECOCERT – certyfikat wydawany przez organizację kontroli i organizację produktów organicznych,
SOIL ASSOCIATION –wydawany przez organizację badającą ekologiczną żywność i kosmetyki.
Informacja o uzyskaniu przez dany kosmetyk certyfikatu ekologicznego jest potwierdzeniem faktu, że został on solidnie przebadany i jest w pełni naturalny.
Zobacz także: Gdzie kupować kosmetyki hipoalergiczne