Magnetoterapia – naturalny sposób leczenia.
Wywiad z Dr n K_F, fizjoterapeutą Jaremim Ściepurko, z Gabinetu Fizjoterapii SPORT & FUTURE w Sopocie www.sportandfuture.eu
Ad 1.
Na czym polega magnetoterapia i w jakich przypadkach (czyli jakich schorzeń) jest/powinna być stosowana?
Magnetoterapia, jako metoda lecznicza znana jest od kilku tysięcy lat. Polegała na przykładaniu skał magnetycznych na bolące miejsca, rany odniesione w walce lub polowania na dzika zwierzynę. Obecnie wraz z rozwojem nauki, skały zastąpiły generatory zmiennego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Podstawy naukowe magnetoterapii tłumaczy kilka teorii i wszyscy ich zwolennicy stwierdzają że „to działa”. Niektórzy specjaliści uważają, że organizm odbiera działanie pola magnetycznego jako stymulację prądem elektrycznym, co powoduje uwolnienie endorfin, inni odwołują się do teorii przemian enzymatycznych i wymiany jonów.
Udowodniono, że terapia magnetyczna
– redukuje nadmierne napięcie mięśniowe,
– jest pomocna w leczeniu ran zewnętrznych i złamań wpływając na aktywację i wykorzystanie tlenu związanego z hemoglobiną. Zjawisko to również ogranicza powstawanie stanów zapalnych oraz minimalizuje możliwy obrzęk,
– stymulujące działanie magnetyzmu jest pomocne w terapii schorzeń reumatoidalnych,
– ma zastosowanie w likwidowaniu dolegliwości nerwobólowych.
Magnetoterapia jest szeroko stosowaną metodą fizykoterapeutyczną, której zostało udowodnione praktycznie oraz naukowo.
Ad. 2
Na czym polega jej wyższość nad innymi podobnymi formami terapii (np. tradycyjną fizykoterapią)?
Zacznijmy od tego, że nie ma tradycyjne i nie tradycyjnej fizykoterapii. Jest to część Fizjoterapii, nauki medycznej, która jak cała medycyna szuka odpowiedzi jak zapobiegać i leczyć. Jeżeli chodzi o wykorzystanie czynników fizykalnych ewoluowało ono w miarę rozwoju świadomości, instynktu, umiejętności podglądania świata zwierzęcego oraz rozwoju nauki. W przypadku pola magnetycznego ono było na ziemi „od zawsze”. W związku z tym stanowi nikłe, a może nawet żadne zagrożenie dla organizmów żywych na ziemi ponieważ od momentu powstania życia na naszej planecie byliśmy niejako „skąpani” w strumieniu magnetycznym. Z tego też względu jest dla organizmów żywych czymś naturalnym, a zaburzenia magnetyzmu (choćby wybuchy na Słońcu) mają wyraźny wpływ na samopoczucie człowieka. W dzisiejszych czasach żyjąc w „burzy magnetycznej” generowanej przez urządzenia przemysłowe mamy niestety coraz bardziej zakłócony magnetyzm wewnętrzny, co doprowadza do zaburzeń, dolegliwości i chorób tzw. cywilizacyjnych.
Magnetoterapia ze względu na zdolność swobodnego przenikania przez większość ośrodków dociera do źródła zmian związanych z procesem chorobowym. Właściwość ta wyróżnia magnetoterapię od pozostałych metod fizykalnych, w których oddziaływanie czynników fizykalnych jest pochłaniane przez warstwy ciała. Pole magnetyczne przenika we właściwe miejsce spełniając swoja funkcję. Ubranie, opatrunek a nawet gips nie stanowią przeszkody dla pola magnetycznego.
Ad 3.
Dlaczego ta forma terapii uznawana jest za ekologiczną?
Niewątpliwie jest to metoda naturalna i z tego też powodu powinna być propagowana ze względu na swoja „naturalność” oraz brak doniesień o niepożądanych działaniach ubocznych. Oczywiście są określone przeciwskazania do stosowania tego typu terapii wynikające z ostrożności i spodziewanych niekorzystnych efektów terapii, co wymaga konsultacji ze specjalistami z obszaru medycyny i fizjoterapii.
Ad. 4
Jakie mogą być efekty zastosowania magnetoterapii, w jakim czasie można już je zauważyć/odczuć?
Potwierdzone działanie magnetoterapii : przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, regeneracyjne. Potwierdzone jest to licznymi badaniami klinicznym.
Terapia magnetyczna opiera się na serii zabiegów z wykorzystaniem urządzenia emitującego zmienne pole magnetyczne. Długość pojedynczej sesji trwa średnio od 5 do 30 minut. W niektórych rodzajach terapii np. magnesami oddziaływanie jest przedłużone nawet kilku dni. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie należy się spodziewać efektów ubocznych, nawet w perspektywie kuracji długotrwałej chociaż mogą wystąpić – tak jak w każdym rodzaju terapii medycznych – reakcje tzw. Paradoksalne, ale nie mamy na to wpływu i jest to zależne od indywidualnych reakcji organizmu. Wtedy po prostu należy terapię przerwać.
Dawka i czas trwania terapii uzależnione są od stopnia zaawansowania dolegliwości. W przypadku np. kontuzji, urazów, stłuczeń efekt jest natychmiastowy, pacjent odczuwa szybką ulgę w bólu, skraca się okres rekonwalescencji. Choroby przewlekłe wymagają dłuższego zastosowania magnetoterapii.
Ad.5
Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania? Na co i w jakich przypadkach powinno się zwrócić uwagę?
Dotychczas nie zaobserwowano negatywnych skutków stosowania magnetoterapii. Należy jednak zrezygnować z tej metody w przypadku:
-
Ciąży
-
Choroby nowotworowej
-
Padaczki
-
Chorób układu krążenia
-
Nadczynności tarczycy
-
Gruźlicy
-
Elektronicznych implantów
-
Ostrych chorób infekcyjnych, zarówno wirusowych, bakteryjnych, jak i grzybiczych
-
Krwawień z przewodu pokarmowego
-
Cukrzycy
Każda z osób korzystających z jakiegokolwiek rodzaju terapii powinna być odpowiedzialna i skonsultować terapię ze specjalistą tak samo jak konsultuję się z lekarzem chęć przyjmowania tabletek, które poleca nam znajomy.
Ad. 6
Jak można poddać się magnetoterapii?
Każdy pod warunkiem, że nie ma przeciwskazań do tego rodzaju terapii. Obecnie każdy profesjonalny oddział rehabilitacji czy np. sanatorium posiada aparat do terapii zmiennym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Wraz z rozwojem wiedzy z zakresu magnetoterapii oraz dzięki rozwojowi technologii, zaistniała możliwość prowadzenia zabiegów w warunkach domowych za pomocą aparatów do miejscowej magnetoterapii np. oferowanych przez firmę Vigget. Oszczędza to czas pacjenta i uzupełnia prowadzoną terapię. Są to niewielkich rozmiarów urządzenia, bezpieczne w użyciu, stosowanie wspomagająco w różnego rodzaju dolegliwościach oraz jako uzupełnienie rehabilitacji ruchowej. Oczywiście przed terapią należy prawidłowo rozpoznać schorzenie i wykluczyć przeciwwskazania.
Ad 7.
Jakie rozwiązania są dostępne na rynku? Kto je oferuje? Jaka jest cena?
Zakres dostępnych na rynku aparatów do magnetoterapii jest bardzo szeroki. Różnią się w zasadzie ceną i wielością, ponieważ parametry zabiegowe są zbliżone. Cena waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwygodniejsze z mojego punktu widzenia są kompaktowe (w jednej obudowie sterownik wraz z aplikatorem), poręczne aparaty, które doskonale spisują się zarówno w gabinetach, jak i w warunkach domowych. Na pewno na uwagę zasługuje urządzenie firmy Vigget. Jest lekkie, poręczne o ergonomicznym kształcie i nowoczesnej konstrukcji, zapewnia wygodę w prowadzeniu terapii. Aparaty te opracowane zostały w taki sposób, aby ich obsługa była prosta i bezpieczna. Służą one do miejscowej aplikacji pola magnetycznego.
Unikalna konstrukcja podzespołu generującego linie sił pola magnetycznego powoduje, że można określić biegunowość stosowanego pola w zabiegu. Pole o biegunie ujemnym działa uspokajająco, znieczulająco i rozszerza naczynia krwionośne, a biegun dodatni ma działanie pobudzające. Pozwala to na pełną kontrolę terapii i maksymalne wykorzystanie korzyści z niej płynących. Nie wszystkie urządzenia mają takie możliwości. Taka aplikacja pola doskonale sprawdza się w przypadku dokładnie planowanej terapii.
Ad. 8
W jakim kierunku będzie się magnetoterapia rozwijać? Jaka jest jej przyszłość?
Terapia i profilaktyka z wykorzystaniem naturalnych (zdrowych) metod budzi ciągłe zainteresowanie naukowców. Współczesna wiedza z zakresu medycznego wykorzystania pola magnetycznego będzie poszukiwała odpowiedzi na pytania: jakie parametry i zakresy będą oddziaływały najkorzystniej i najszybciej ?; jakie skojarzone terapie z polem magnetycznym spowodują wzrost skuteczności terapeutycznej ?; czy są i jakie efekty uboczne terapii i jak je wyeliminować ?;
Fizykoterapia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina Fizjoterapii dzięki czemu każdego roku przybywa wiele wartościowych badań, zarówno na poziomie klinicznym jak i elementarnym, które tą wiedzę systematycznie poszerzają. Dzięki temu możliwości terapeutyczne magnetoterapii stale są powiększane. Terapia ta posiada swój numer na światowej liście wyrobów medycznych. Jest to nomenklatura uznawana przez wszystkie instytucje na świecie.
Dr n K_F, fizjoterapeuta Jaremi Sciepurko, Gabinet Fizjoterapii SPORT & FUTURE w Sopocie www.sportandfuture.eu
Pozdrawiam,
Andrzej Mazurowski , eco