Oczyszczanie powietrza – efektywna walka z bakteryjnymi zanieczyszczeniami
Czyste powietrze to wciąż niestety luksus. Zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym wdychamy do swoich płuc wiele zanieczyszczeń, a związane to jest chociażby z problemem smogu w większej części polskich miast i regionów. O powietrze na zewnątrz czasem trudno nam zadbać jako jednostce, jednakowoż możemy skutecznie dbać o to, by oddychać czystym powietrze w swoim domu lub w miejscu pracy. Jednymi z najlepszych urządzeń do dezynfekcji powietrza są te wykorzystujące promieniowanie UVC. Czym jest to promieniowanie i w jaki sposób wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy?
Czym jest promieniowanie UVC?
Promienie pochodzące ze słońca generują różny rodzaj promieniowania, który w mniejszym lub większym stopniu dociera do powierzchni Ziemi. Promieniowanie, które nie jest widoczne dla naszych oczu to znane wszystkim promieniowanie UV, które można dodatkowo podzielić na podzakresy jak: promieniowanie bliskie UVA, promieniowanie średnie UVB oraz promieniowanie dalekie UVC. To właśnie promieniowanie UVC jest tym, które nie dociera do powierzchni Ziemi, ponieważ pochłaniane jest przez warstwę ozonu w wysokich partiach atmosfery ziemskiej. Dlatego, by móc je wykorzystywać chociażby do dezynfekcji powietrza, generuje się je w sposób sztuczny przez oczyszczacze powietrza.
Jakie właściwości ma promieniowanie ultrafioletowe UVC, które nazywa jest także nadfioletowym? Otóż ma ono bardzo silne działanie bakteriobójcze – zwłaszcza promieniowane o długości fali 250 – 270 nm. Mechanizm bakteriobójczy polega na absorbowaniu przez kwasy nukleinowe i białka energii promieniowania UV-C, która wzbudzając reakcje chemiczne w jądrach zabija mikroorganizmy. Tak więc jest to jedna z najbardziej skutecznych metod dezynfekcji powietrza jak i różnorakich powierzchni.
Technologia w służbie zdrowego oddychania
Ze względu na to, iż promieniowanie UVC jest efektywne w walce z bakteryjnymi zanieczyszczeniami powietrza, wykorzystuje się je w najnowszych technologiach oczyszczających. Takie urządzenia produkuje chociażby firma Klingenburg, w ofercie której znajdują się promienniki o większej i mniejszej wydajności, gotowe do zastosowania ma większych lub mniejszych powierzchniach.
To swoiste oczyszczacze powietrza, które montowane są w instalacjach wentylacyjno – klimatyzacyjnych, gdzie wyłapują z powietrza niemal 99,9% wszystkich zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Dlatego też tego typu oczyszczacze powietrze generujące promieniowanie UVC używane są tam, gdzie czyste powietrze jest szczególnie ważne – w placówkach medycznych jak szpitale, ale także w szkołach, zakładach pracy, w halach i magazynach jak i w domach jednorodzinnych.
Firma Klingenburg opiera swoje technologie o najlepsze komponenty, a te sprawiają, iż promienniki UVC marki są tak żywotne i wydajne. Średnia żywotność urządzeń to ok. 12 000 godzin, przy czym pracować mogą one nieprzerwanie przez 24 h i 7 dni w tygodniu. Dlaczego są one tak żywotne? Otóż urządzenia Klingenburg wyposażone zostały w elektroniczne układy zapłonowe zapewniające ciepły zapłon co wydłuża ich żywotność. To wszystko w służbie człowiekowi i środowisku.
Materiał zewnętrzny