Panele grzewcze – ekologiczne i przyjazne dla alergików
Nie ma wątpliwości, że budowa kotłowni i składu opału nie należy do małych wydatków. Co więcej, emitowanie do środowiska szkodliwych substancji z pewnością nie sprzyja przyszłości naszej planety.
Wybór ogrzewania jest więc kwestią nie tylko ekonomiczną, ale również ideologiczną.
Jedną z przyczyn, dla której Polacy wybierają ogrzewanie elektryczne, są kwestie finansowe. Okazuje się, że koszt inwestycji może być wyjątkowo niski. Uogólniając, jest to system nieskomplikowany, a do tego stosunkowo niedrogi. Nie musimy uzyskiwać żadnych specjalnych pozwoleń na jego instalację, sam montaż trwa zwykle tylko jeden dzień.
Panele grzewcze są minimalistyczne, estetyczne i działają samodzielnie.
Do ich funkcjonowania nie potrzeba żadnych drogich wkładów kominowych, specjalnej wentylacji, czy odbioru technicznego kominiarzy. Oczywiście wszystko to będzie uzależnione nie tylko od samej metody, ale i od tego, jaką firmę wybierzemy. Przykładowo, decydując się na produkty marki ECO Partner, możemy zakupić modele zasilane mocą 230 V, które w wielu przypadkach nie potrzebują tzw. siły.
Drugi powód to oczywiście aspekty ekologiczne i prozdrowotne. Tradycyjne grzejniki powodują zwiększoną cyrkulację powietrza, przez co w pomieszczeniach unosi się nadmierna ilość kurzu i szkodliwych pyłków. W przypadku alergików ma to ogromne znaczenie.
Panele grzewcze rozkładają ciepło równomiernie, dzięki czemu nie wzbijają kurzu, a my nie musimy obawiać się o rozwój chorób układu oddechowego. Co więcej, taka technologia wykazuje pozytywny wpływ na cały nasz organizm. Z tego względu wykorzystuje się ją w specjalnych saunach na podczerwień.
Za to w kwestii ekologii i dbałości o planetę, chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że panele to idealna alternatywa dla dymu unoszącego się z komina. W ten sposób zadbamy o czystość swojej okolicy, „nie dokładając cegiełki” do jej nadmiernego zanieczyszczenia. Jak widać, wybierając ogrzewanie elektryczne, zyskujemy nie tylko lepsze samopoczucie, ale i satysfakcję.
Czy panele mogą być rozwiązaniem tanim i ekonomicznym?
Wiele osób zastanawia się jednak, czy ogrzewanie domu taką metodą nie będzie zbyt drogie. Przerażają nas wysokie rachunku za zużycie prądu. Nic w tym dziwnego. Okazuje się jednak, że ostateczny koszt użytkowania paneli grzewczych nie jest tak duży. Więcej – pozwala nawet na obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Dlaczego? Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na równomierny rozkład temperatury w całym domu. Ciepło nie wędruje w górę i nie kumuluje się przy suficie. Zamiast tego ogrzewa podłogę i wypełnia całe pomieszczenie.
Rozchodzi się równomiernie, dzięki czemu zużywamy znacznie mniej energii. Jak widać, sposób oddawania ciepła jest w tym przypadku o wiele ekonomiczniejszy, niż w przypadku metod „tradycyjnych”. Dlatego ustawiając niższą temperaturę, możemy uzyskać idealny komfort cieplny.
Przykładowo, regulując ją na 20 stopni Celsjusza, odczujemy, jakby wewnątrz utrzymywała się wartość 22 stopni. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów nawet o 30%.
red