Poszukaj skarbów na zielonych szlakach – greenways
Masowa turystyka wypoczynkowa powoli odchodzi do lamusa. Turyści, zwłaszcza ci wyjeżdżający z rodziną, są coraz bardziej zainteresowani aktywnym wypoczynkiem, często połączonym z rozrywką i edukacją.
Odpowiedzią na ich potrzeby są coraz bardziej popularne questy, czyli nieoznakowane w terenie szlaki, którymi można wędrować, kierując się informacjami zawartymi w wierszowanych wskazówkach.
Kolejne miejsca na trasie odnajduje się poprzez znalezienie odpowiedzi na zagadkę i wyszukanie w terenie odpowiadającego jej miejsca. Na końcu szlaku umieszczony jest skarb – skrzynka, a w niej kronika z wpisami zdobywców questu oraz pamiątkowa pieczątka, której odbicie potwierdza przebycie całej trasy.
W Polsce metoda ta rozwijana jest przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska, która tworzy i inicjuje questy na wszystkich 6 zielonych szlakach – greenways w Polsce.
Głównym celem tworzenia questów jest zwrócenie uwagi na wyjątkowe elementy i historie związane z lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. W USA, gdzie powstała ta koncepcja odkrywania walorów przyrody i kultury, niektóre regiony wyspecjalizowały się w rozwijaniu sieci questów, tak powstały programy Valley Quest w Wermont, czy Oregon Coas Quests. Questing porównywany jest tam do poszukiwania skarbów, w naszym kraju kojarzony jest często z harcerskimi podchodami.
Odkrywanie dziedzictwa miejsca poprzez przejście questu staje się coraz bardziej popularne – mówi Małgorzata Fedas, koordynator Bursztynowego Szlaku Greenways z Fundacji Partnerstwo dla Środowiska – To rozrywka nie tylko dla dzieci, które bawią się w poszukiwanie skarbu, ale także dla dorosłych, którzy z takiej zabawy mogą się wiele dowiedzieć na temat historii i geografii odwiedzanych miejscowości, często tylko z pozoru nieciekawych.
Gotowe questy mogą być bowiem doskonałą i atrakcyjną formą zwiedzania miejsc i stanowić uzupełnienie oznakowanych szlaków i tras turystycznych – przede wszystkich tych nastawionych na prezentację dziedzictwa, jak zielone szlaki – greenways.
Questy to także sposób na aktywizację mieszkańców, którzy często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jakie skarby kryje ich mała ojczyzna – dodaje Małgorzata Fedas z Fundacji – Dzięki questowi i turystom przyjeżdżającym do ich regionu i oni zaczynają odkrywać potencjał miejsca i działać na rzecz jego rozwoju.
W odkrywaniu lokalnego dziedzictwa pomoże wydana niedawno przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska publikacja „Poszukiwanie skarbów na Greenways”, która zawiera blisko 20 propozycji wędrówek po ciekawych miejscach na zielonych szlakach w całym kraju. Kolejne questy, w postaci ulotek do pobrania, można znaleźć na stronie internetowej www.greenways.pl/questing. Ulotki udostępniane są także bezpłatnie w instytucjach opiekujących się questami – urzędach miast, organizacjach turystycznych, lokalnych stowarzyszeniach, muzeach i izbach regionalnych, domach kultury, gospodarstwach agroturystycznych i szkołach.
Questy to świetny pomysł na aktywny weekend, ale także dobry sposób na urozmaicenie nudnych wakacji – przekonuje Małgorzata Fedas z Fundacji – Miejscowość, którą zwiedzimy z ręcznie rysowanym planem i humorystycznymi wierszami w ręce na pewno bardziej zapadnie w pamięć, niż kolejny nadmorski kurort.
*
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska od 1991 r. pomaga mieszkańcom ponad 20 regionów Polski zmieniać swoje otoczenie – rozwijać współpracę lokalną, przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski (organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje samorządowe, przedsiębiorstwa), realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Programy Fundacji są nieustannie rozwijane zgodnie z lokalnymi potrzebami. Działania te obejmują m.in. pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań i upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach realizowanych programów, przyznaje certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka, Zielone Biuro.