Technologiczne nowości w systemach call center
Marketing jest jedną z tych branż, które muszą podlegać ciągłemu unowocześnianiu. Konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań i technologii jest wręcz nieodzowna i – w konsekwencji – daje nam możliwość lepszego oddziaływania na potencjalnych Klientów.
Tendencje te widać zwłaszcza na przykładzie systemów call center.
Nowe technologie w systemach call center mają oczywiście niejedno imię. Innowacyjność ma tu charakter wielokanałowy. Sprowadza się ona jednak wyłącznie do jednego mianownika – jeszcze efektywniejszego dotarcia do targetu, czyli mówiąc inaczej – potencjalnego Klienta.
Wielokanałowość środków przekazu
Dawniej systemy call center kojarzyły się nam wyłącznie z centralami telefonicznymi, w których pracownicy mieli własną listę Klientów, do których dzwonili z propozycją określonych usług. Dziś sytuacja się zmienia! Systemy call center opierają się w głównej mierze na wielokanałowości. Oznacza to, że próbują one dotrzeć do potencjalnych Klientów nie tylko za pomocą tradycyjnego połączenia telefonicznego, ale też – w głównej mierze – za pośrednictwem internetu.
Media społecznościowe
Inwestycje w nowoczesne call center bardzo często obejmują media społecznościowe. Dotyczy to zarówno tworzenia specjalnych, naturalnie wyglądających profili, jak również inwestowania w dedykowane kampanie reklamowe i zbieranie polubień. Inwestycja w media społecznościowe nie obejmuje więc wyłącznie tworzenia kampanii reklamowych, ale przede wszystkim budowę fan page, które pozwolą nam w sposób stosunkowo szybki (możliwe również, że darmowy) zdobyć nowe, potencjalne kontakty handlowe.
Komunikatory
Skoro już jesteśmy przy mediach społecznościowych, warto tu nadmienić kilka słów na temat… czatów i innych form komunikacji, które najczęściej są do wspomnianych mediów przypisane. Najlepszym skojarzeniem wydaje się tutaj Facebook, który oprócz zaawansowanych kampanii reklamowych i możliwości tworzenia fan page, pozwala na darmową komunikację w dowolnym użytkownikiem serwisu.
Roboty
Nowe technologie w usługach call center opierają się coraz częściej na zaawansowanych programach, symulujących kontakt z prawdziwym przedstawicielem odpowiedzialnym za sprzedaż konkretnej usługi. Rozwiązania te z jednej strony są tanie, gdyż nie wymagają zatrudnienia nowego pracownika a z drugiej strony, ulegają stopniowemu rozwojowi, idąc w kierunku coraz większej naturalności przekazu. Oczywiście wspomniane roboty nie muszą być przypisane do poszczególnych call center. Mogą one pełnić rolę informatorów, (swoistych asystentów Klienta), z których usług można skorzystać na konkretnej stronie internetowej.
Mailing
Usługa mailingu jest stara jak świat. Nic więc dziwnego, że maile o charakterze marketingowym, najczęściej lądują w folderze Spam. Jednak jest na to rada! Coraz więcej call center posiada możliwość tworzenia dedykowanych list mailingowych, w oparciu o podmioty, które z różnych powodów już wcześniej zainteresowały się naszymi usługami. Taka forma reklamy sprawdza się nie tylko w biurach call center, ale też w przypadku podmiotów fizycznych, które prowadzą np. swój sklep internetowy.
Monitorowanie to podstawa!
Inwestycje w call center obejmują również coraz bardziej zaawansowane metody śledzenia naszych Klientów a konkretnie – ich aktywności w ramach interakcji z naszymi działaniami marketingowymi. Każdy z wymienionych wyżej aspektów, może być dokładnie monitorowany pod kątem własnej skuteczności. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie określonych zmian, które pozwolą na zwiększenie efektywności danego kanału informacyjnego, bądź też – jeśli zajdzie taka potrzeba – do zakończenia jego działalności w obrębie naszej marki.
Podsumowując, usługa call center staje się coraz bardziej zaawansowaną i rozbudowaną. Dlatego też jej wdrożenie powinno odbywać się pod nadzorem sprawdzonych osób. Można je znaleźć np. pod adresem http://systell.pl gdzie znajdą Państwo nie tylko realizatora konkretnych usług, lecz również kompendium wiedzy na temat inwestycji w nowe technologie, wykorzystywanych w kanałach marketingowych.