Woda w procesach produkcyjnych a gospodarka cyrkulacyjna
Rosnące zużycie wody przez przemysł determinuje potrzebę opracowania nowych technologii skutecznego odzysku surowca, jeszcze na terenie zakładu. Tematem artykułu jest woda w procesach produkcyjnych i rola jej uzdatniania w gospodarce cyrkulacyjnej.
Coraz częściej możemy usłyszeć o konieczności ponownego wykorzystania surowców w procesie recyklingu. Czy podobne mechanizmy znajdują zastosowanie w przypadku wody przemysłowej? Okazuje się, że tak! Ścieki przemysłowe, dzięki procesowi uzdatniana wody mogą zostać ponownie wykorzystane. Oczyszczone zasoby wodne mogą być zastosowane zgodnie z potrzebami zakładu: do mycia maszyn, chłodzenia hali czy produkcji.
Efektywne zarządzanie ściekami w przedsiębiorstwach produkcyjnych umożliwia między innymi uzdatnianie wody kotłowej. Gospodarka cyrkulacyjna wymusza na właścicielach zakładów przemysłowych wdrażanie rozwiązań, które pozwalają na ponowne wykorzystanie ścieków w innych procesach. O istocie problemu świadczy fakt, że wedle różnych szacunków, od 5% do nawet 10% światowych zasobów wodnych jest zużywanych przez przemysł.
Optymalne wykorzystanie wody w przemyśle. Wymagania wobec firm będą rosły!
Od lat Unia Europejska dąży do maksymalizacji odzysku surowców wtórnych, stosowanych w zakładach produkcyjnych. W związku z tym należy zwrócić szczególną uwagę na optymalne wykorzystanie wody w przemyśle, gdyż wymagania wobec firm będą rosły.
Jednocześnie UE wdraża innowacyjne programy, które mają na celu wprowadzanie gospodarki cyrkulacyjnej w zakresie zasobów wodnych. Jednym z takich projektów był E4Water.
Kolejnym aspektem związanym z wdrażaniem wodnej gospodarki cyrkularnej w przemyśle jest ekologia. Proekologiczna polityka zakładów przemysłowych determinuje potrzebę poszukiwania skutecznych sposobów na ograniczenie poboru wody wodociągowej na rzecz ponownego wykorzystania ścieków przemysłowych. Instalacje uzdatniania i stacje zmiękczania wody coraz częściej są obecne na terenie nowoczesnych firm produkcyjnych.
Jednocześnie warto mieć na uwadze, że z roku na rok wprowadzane są coraz bardziej rygorystyczne normy odzysku wody. Pamiętajmy jednak, że niższe zużycie wody wodociągowej to również mniejsze koszty zakupu surowca.
Dokładne wytyczne w tym zakresie zostały opisane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/741 w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody.
Uzdatnianie wody i ponowne wykorzystanie wody a założenia gospodarki cyrkulacyjnej
Efektywne uzdatnianie wody przemysłowej i ponowne wykorzystanie wody doskonale wpisują się w założenia gospodarki cyrkulacyjnej. Cyrkularne gospodarowanie zasobami wodnymi, pobranymi z sieci wodociągowej, pozwala na ponowne wykorzystanie tego samego (oczyszczonego) surowca w procesach produkcyjnych. W ten sposób znacznie obniżamy i optymalizujemy koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego.
Istotną kwestią związaną z ponownym wykorzystaniem ścieków, dzięki wydajnym metodom uzdatniana wody, jest aspekt logistyki nieczystości płynnych. W tradycyjnym modelu działania firmy, ścieki muszą być w odpowiedni sposób przetransportowane i zutylizowane.
Proces transportu i utylizacji może rodzić znaczne koszty. Wydatki na ich realizację są niwelowane, dzięki zagospodarowaniu odpadów płynnych, zgodnie z założeniami gospodarki cyrkulacyjnej.
Nie ulega wątpliwości, że zastosowanie stacji zmiękczania wody czy odwróconej osmozy przemysłowej, pozytywnie wpływa na środowisko i wykorzystanie zasobów wodnych. Regularne badanie jakości wody po uzdatnianiu sprawia, że możemy mieć pewność jej bezpiecznego wykorzystania w procesach produkcyjnych. Jednocześnie ograniczamy wykorzystanie cennych zasobów wodnych.
BP Serchem oferuje szereg rozwiązań i nowoczesne technologie w procesach uzdatniania wody przemysłowej
Jeżeli poszukujesz dostawcy sprawdzonych rozwiązań i nowoczesnych technologii w procesach uzdatniania wody przemysłowej, zapoznaj się z ofertą firmy BP Serchem. Wspomniana marka to dostawca profesjonalnych systemów uzdatniania wody i ścieków przemysłowych.
Dlaczego warto wybrać produkty BP Serchem?
- Automatyzacja – wdrażane rozwiązania są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają specjalistycznego utrzymania przez całą dobę.
- Efektywność – innowacyjne systemy uzdatniania wody kotłowej dla gospodarki cyrkulacyjnej pozwalają na odzyskanie praktycznie 100% surowca.
- Ekonomia – uruchomienie instalacji uzdatniającej umożliwia ograniczenie poboru wody z sieci i pozwala zoptymalizować koszty procesów technologicznych.
- Kompleksowość – firma zapewnia kompleksową obsługę, począwszy od doboru technologii, przez wdrożenie i dokumentację, aż po szkolenie personelu.
- Profesjonalizm – inżynierowie BP Serchem zapewniają indywidualne podejście do każdego projektu, dobierając technologię dopasowaną do specyfiki firmy.
W zależności od potrzeb, specjaliści BP Serchem dobierają filtry do wody przemysłowej, stacje odwróconej osmozy i zmiękczacze wody. Skontaktuj się z przedstawicielem BP Serchem i zapytaj o wsparcie we wdrożeniu stacji uzdatniana wody, dopasowanej do specyfiki Twojego zakładu produkcyjnego!
Artykuł sponsorowany