Zmień przyzwyczajenia, zadbaj o środowisko!
Temat ekologii z roku na rok przestaje nam być obcy. Coraz więcej mówi się o tym, jak nasze codzienne zachowania wpływają na otaczające nas środowisko oraz w jaki sposób możemy zminimalizować jego degradację. Z pozoru może wydawać się to skomplikowane, ale w rzeczywistości bycie eko wcale nie jest trudne, dlatego warto podjąć to wyzwanie.
Nie musimy bać się wielkich zmian ani od razu rezygnować z wszystkich nawyków, ale już niewielka zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń może korzystnie wpłynąć na ekosystem i poprawę jego kondycji. Oto, co warto wiedzieć na początku swojej drogi do jeszcze bardziej ekologicznego życia.
Ekologia dla każdego
Ekologia, less waste, zero waste to pojęcia nieodłącznie ze sobą związane – każde z nich dotyczy wpływu naszych wyborów na to, co nas otacza. Są to tematy przeznaczone dla nas wszystkich i właśnie dlatego warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Na początek doprecyzujmy nieco te pojęcia.
- Ekologia to bardzo szeroka dziedzina, zwykle tym mianem określana jest dyscyplina naukowa, która bada powiązania między żywymi organizmami, a ich środowiskiem.
- Zero waste i less waste odnoszą się do stylu życia, którego głównym założeniem jest ograniczenie produkcji odpadów, a tym samym – zanieczyszczenia środowiska.
Ekologiczne działania, jakie podejmujemy w codziennym życiu wiążą się z rosnącą świadomością i wiedzą na temat środowiska. Co więcej, stajemy się coraz bardziej otwarci na proste, ale skuteczne rozwiązania, które mają przyczynić się do poprawy jego kondycji i zmiany na lepsze.
Ekologiczne nawyki – jak je wprowadzić?
Po teorii przychodzi czas na praktykę, czyli na to, co rzeczywiście możemy zrobić, aby choć trochę zatroszczyć się o naturę, która towarzyszy nam na każdym kroku. Oto kilka prostych wskazówek, jak być bardziej eko na co dzień.
- Zamiast wody butelkowanej, wybierzmy filtrowaną wodę z kranu. Wystarczy, że kupimy dzbanek ze specjalnymi filtrami, które wyłapują zanieczyszczenia, a po przefiltrowaniu woda jest już odpowiednia do picia. Takie akcesoria znajdziesz np. w ofercie sklepu Kaufland
- Na zakupy zabierz ze sobą wielorazowe torby z materiału, które są znacznie trwalsze niż foliówki. A produkty na wagę kupuj do własnych pojemników lub woreczków szytych np. z firanek czy bawełnianej siatki
- Na tyle, ile jest to możliwe segreguj odpady – najprostsza segregacja jest prosta i opiera się na podziale: szkło, plastik i tworzywa sztuczne, papier, odpady zmieszane i bio
- Planuj zakupy i posiłki – przed wyjściem do sklepu sprawdź zawartość szafek i lodówki, a następnie przygotuj listę rzeczy, jakie chcesz kupić. Następnie opracuj menu na najbliższe dni. Plan posiłków pomoże Ci jak najlepiej wykorzystać wszystkie produkty spożywcze, ograniczając ich wyrzucanie
Zmiana dotychczasowych nawyków wcale nie musi być problematyczna. Nie wymaga też nakładów czasu czy wielkich wydatków. Wystarczy, że w ogóle zaczniemy działać i krok po kroku przybliżać się do tak modnego, ale przede wszystkim słusznego życia w duchu eko.
Artykuł sponsorowany