Mostki termiczne. Jak ich uniknąć?

Błędy popełnione podczas budowy domu mogą w przyszłości skutkować rozmaitymi problemami. Jednymi z najbardziej powszechnych są tzw. mostki cieplne (termiczne). Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Mostki termiczne są niekorzystnym zjawiskiem. To miejsca, które z powodu zmiany grubości materiałów, przebicia obudowy budynku lub w wyniku różnic między wewnętrznymi i zewnętrznymi powierzchniami przegród (np. przy połączeniach między ścianami a podłogą) przepuszczają więcej ciepła niż pozostałe części przegród. Stanowią wyjątkowo przykry problem, ponieważ prowadzą nie tylko do zwiększenia rachunków za ogrzewanie, ale powodują także zawilgocenie wnętrz oraz powstawanie grzybów i pleśni.

Gdy budynek jest już ukończony, wyeliminowanie mostków cieplnych może okazać się trudne, a nawet niemożliwe. Lepiej więc wcześniej dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć ryzyka ich pojawienia się. Mostki powstają w wyniku błędów popełnionych na etapie projektowania i budowy domu. Walkę z mostkami cieplnymi należy więc zacząć od wyboru odpowiedniego projektu. Najlepszy jest dom o prostej, zwartej bryle.

Bez wykuszy, lukarn, podcieni i tym podobnych detali, które z jednej strony podnoszą koszty budowy, a z drugiej stanowią pułapkę, ponieważ podczas ich wykonywania nietrudno o błędy, których efektem są właśnie mostki. Główna trudność wiąże się z odpowiednim zaizolowaniem ich krawędzi. W domach energooszczędnych w tym celu stosuje się np. balkony o konstrukcjach samonośnych.

W szczelnym budynku warstwa izolacji powinna otaczać całą ogrzewaną część wnętrz, bez przerw. Dotyczy to również połączeń przegród. Za najlepsze uważa się połączenia klejone z dociskiem mechanicznym, a w przypadku fundamentów – płyty fundamentowe. Za szczelność każdej z przegród powinna przy tym odpowiadać tylko jedna powłoka. W dachu jest to zazwyczaj folia paroszczelna, na podłodze – podkład betonowy, a w ścianach – tynk wewnętrzny.

Dużym ryzykiem powstawania mostków cieplnych są obarczone okolice okien oraz wprowadzenia przyłączy.  Przy ich wykonywaniu należy więc zachować szczególną ostrożność i dobrze je uszczelnić. W domach pasywnych stosuje się w tym celu specjalne puszki na gniazda i łączniki. Wszystkie te zabiegi zastosowane podczas budowy domu można szybko docenić podczas użytkowania – gdy dom okaże się dobrze zaizolowany, szczelny, a co za tym idzie – niedrogi w utrzymaniu.

Dowiedz się więcej na www.tooba.pl – zajmujemy się kompleksowym doradztwem architektoniczno – budowlanym. Pomożemy Ci w analizie warunków zabudowy Twojej działki. Dopasujemy projekt domu do modelu Twojej rodziny oraz jej potrzeb. Nasz zespół projektowy może stworzyć projekt indywidualny, który będzie „szyty na miarę” jak dobry garnitur.

 

Może Ci się również spodoba