Ogrzewanie domu. Jaki piec do fotowoltaiki wybrać?
Posiadanie własnej mikroinstalacji zamontowanej na gruncie lub dachu daje możliwość korzystania z bezpłatnej energii elektrycznej. Właśnie takie możliwości przyciągają najczęściej inwestorów, którzy decydują się na fotowoltaikę. Własną mikroinstalację możemy wykorzystać nawet do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Przy połączeniu instalacji fotowoltaicznej z piecem elektrycznym wydatki na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz całego domu ulegają znacznemu obniżeniu.
Posiadanie własnej mikroinstalacji zamontowanej na gruncie lub dachu daje możliwość korzystania z bezpłatnej energii elektrycznej. Właśnie takie możliwości przyciągają najczęściej inwestorów, którzy decydują się na fotowoltaikę. Własną mikroinstalację możemy wykorzystać nawet do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Przy połączeniu instalacji fotowoltaicznej z piecem elektrycznym wydatki na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz całego domu ulegają znacznemu obniżeniu.
Teraz nasuwa się pytanie: jaki piec wybrać? Czy każdy piec nadaje się do połączenia z systemem zamontowanej fotowoltaiki? Jakie są zalety korzystania z połączenia pieca elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Elektryczny piec do fotowoltaiki
Obecnie koszty ogrzewania domu są jednymi z najwyższych kosztów ponoszonych przez właścicieli domów. W związku z tym decyzja dotycząca zmiany sposobu ogrzewania jest ważna, ponieważ wpływa na cały budżet domowy, minimalizując rachunki w tym aspekcie. Wśród dostępnych sposobów ogrzewania możemy zdecydować się na kocioł na paliwa stałe, piec gazowy czy pompę ciepła. Główną alternatywą dla wymienionych urządzeń jest piec elektryczny, który świetnie sprawdza się przy własnej instalacji fotowoltaicznej.
Tego rodzaju kocioł jest rewelacyjnym sposobem na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz domu, zapewniając przy tym wygodę w użytkowaniu przez domowników. Warto podkreślić, że w tej sytuacji użytkownicy nie muszą pilnować stale odpowiedniej ilości opału w kotle. Piec elektryczny posiada nieduże rozmiary i w dodatku jego instalacja jest nieskomplikowana. Przy pomocy prądu wytworzonego przez panele słoneczne możemy ogrzać dom wykorzystując do tego elektryczny piec oraz instalację fotowoltaiczną.
Jaki piec wybrać do systemu fotowoltaicznego?
Każdy z nas słyszał już dobrze o zaletach instalacji fotowoltaicznej, a jej posiadacze poznali je już na własnej skórze. Wiadomo, że mikroinstalacja wpływa na obniżenie rachunków za prąd, ochronę środowiska naturalnego oraz niezależność energetyczną budynku. Przy pomocy pieca elektrycznego możemy ograniczyć także koszty związane z ogrzewaniem domu i zaoszczędzić pieniądze w budżecie domowym.
Na rynku obecnie możemy spotkać się z różnymi dostępnymi piecami. Tylko jaki piec będzie odpowiedni do zamontowanego systemu fotowoltaicznego? Na pewno piec elektryczny będzie słusznym wyborem. Poszukując pieca elektrycznego możemy poznać takie rodzaje jak elektryczny kocioł jednofunkcyjny, piec elektryczny dwufunkcyjny oraz piec elektryczny akumulacyjny. Niezależnie od wybranego rodzaju pieca elektrycznego, każdy z nich będzie posiadał te same elementy jak pompy obiegowe, grzałki elektryczne, zabezpieczenia elektryczne oraz system c.w.u. i CO. Różnice między piecami to ich budowa oraz zasady działania.
Kocioł jednofunkcyjny ma najprostszą zasadę działania oraz budowę. Nadaje się tylko do ogrzewania domu przy pomocy podgrzanej wody zgromadzonej w instalacji ogrzewania centralnego. Piec składa się z kilku grzałek w ilości niezbędnej do uzyskania potrzebnej mocy grzewczej oraz pompy obiegowej. Elektryczne kotły jednofunkcyjne nie posiadają w sobie wbudowanego zbiornika więc tylko podczas przepływu przez niego czynnika grzewczego następuje jego podgrzewanie. Kotły te można zamontować praktycznie wszędzie, zwłaszcza jak mamy ograniczone miejsce.
Elektryczny piec dwufunkcyjny daje możliwość ogrzewania budynku oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W odróżnieniu do wcześniej wymienionych pieców, te już posiadają wbudowany zbiornik, który ma funkcję magazynowania ciepłej wody. W związku z tymi funkcjonalnościami kotły elektryczne dwufunkcyjne są większe i wymagają więcej miejsca.
Ostatnim rodzajem są kotły elektryczne akumulacyjne, które w swoim działaniu są podobne do elektrycznego pieca dwufunkcyjnego i można je wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania domu. Działanie tych kotłów polega na akumulacji ciepła wykorzystując czas najwyższej produkcji energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną. Piece te charakteryzują się pracą w trybie rozładowania i ładowania.
Wiadomo, że koszty ogrzewania domu uzależnione są od kilku czynników. Odpowiedzialne inwestycje pozwolą ograniczyć koszty ogrzewania domu oraz c.w.u.. Decydując się wykonanie termoizolacji domu (ocieplenie ścian, stropu, dachu, wymiana drzwi i okien, itd.), zmianie taryfy energetycznej lub zastosowanie pieca elektrycznego z mikroinstalacją.
Źródło: https://www.oszomega.pl/.
Artykuł sponsorowany