Jak legalnie wyciąć drzewo?
Drzewa pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie, w procesie fotosyntezy pochłaniają znajdujący się w atmosferze dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Niestety, czasem ich położenie zagraża pobliskim zabudowaniom oraz mieszkańcom i trzeba je wyciąć. Najlepiej jest powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. Specjaliści dobiorą odpowiednią metodę wycinki oraz zadbają o bezpieczeństwo całej procedury.
Czy muszę mieć zezwolenie na wycinkę?
Wycinka drzew zwykle oznacza konieczność uzyskania zgody od odpowiedniego organu administracji publicznej. Są jednak wyjątki od tej reguły. 28 sierpnia 2015 roku wprowadzono bowiem poprawki do ustawy o ochronie przyrody z 2004 roku. Zmiany objęły m.in. wysokość opłat i kar administracyjnych za usunięcie krzewów i drzew. Wedle nowych przepisów, formalności nie wymaga ścięcie drzewa owocowego oraz: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klona jesionolistnego, klona srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego – pod warunkiem, że szerokość pnia drzewa nie przekracza 35 cm. W przypadku pozostałych drzew szerokość ich pnia nie może być większa niż 25 cm, co średnio odpowiada obwodowi pnia dziesięcioletniego drzewa.
Jak przeprowadzić wycinkę drzew?
Niekiedy drzewa rosną zbyt blisko obiektów mieszkalnych czy obiektów użyteczności publicznej. Stanowią tym samym zagrożenie dla otoczenia. Zwykle jedynym wyjściem z sytuacji jest wycinka drzew. Nie zajmujmy się tym jednak sami, o ile nie jesteśmy odpowiednio przeszkoleni. Zadanie to tylko z pozoru wydaje się mało skomplikowane. Do jego wykonania nie wystarczy dobry sprzęt i siła fizyczna, liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Istnieje kilka sposobów na wycięcie drzew.
Najbardziej rozpowszechnioną metodą jest tzw. „ścinanie z gruntu”. Dokonuje się w niej dwóch nacięć – poziomego i skośnego, w taki sposób, by powstał możliwy do wyjęcia klin. Czynność tę powtarza się po drugiej stronie drzewa, a następnie się je obala. Metoda ta być może sprawdza się w lesie lub na niezagospodarowanej działce, jednak zupełnie nie zdaje egzaminu w miejskiej aglomeracji. Tutaj potrzebne są bardziej wyrafinowane rozwiązania. Firmy, takie jak na przykład Rope Serwis z Białegostoku, oferują wycinkę drzew metodą alpinistyczną. Polega ona na ścinaniu drzewa kawałek po kawałku. Fachowiec zaczyna od górnej części drzewa i stopniowo zjeżdża w dół. Jest to bezpieczna metoda zarówno dla osoby posługującej się nią, jak i dla osób postronnych, gdyż ścinane kawałki drzewa są opuszczane na ziemię za pomocą lin.
Zanim przystąpimy do wycięcia drzewa z naszej działki, upewnijmy się, czy spełniliśmy wszystkie wymogi prawne. Dzięki temu unikniemy późniejszych kłopotów i poważnych sankcji finansowych.