Energooszczędny dom – 5 sprawdzonych rozwiązań
Budowa domu to poważna inwestycja, która wiąże się z dużymi wydatkami. Musisz pamiętać także o kosztach eksploatacyjnych, które będziesz ponosić, mieszkając w nim. Świetnym sposobem na to, aby obniżyć rachunki, jest budowa domu energooszczędnego. Przekonaj się, dlaczego jest to dobre rozwiązanie i sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to taki, którego bryła jest pozbawiona mostków cieplnych. Zastosowana w nim izolacja termiczna ogranicza starty ciepła, wpływając tym samym na niższe koszty ogrzewania bez utraty komfortu termicznego. Dom energooszczędny wyróżnia się niskim zapotrzebowaniem na energię. Ta potrzebna do jego ogrzania nie przekracza 80 kWh/m2 w ciągu roku.
Dom energooszczędny jest zbudowany z odpowiednio dobranych materiałów, które zwiększają jego izolacyjność. W tym celu stosuje się także innowacyjne technologie budowlane. Tego rodzaju domy cieszą się dużą popularnością, dlatego powinieneś wiedzieć o nich nieco więcej.
Jak zbudować dom energooszczędny?
Zanim zdecydujesz się na postawienie domu energooszczędnego, musisz wiedzieć, o czym trzeba pamiętać, aby spełniał on wszystkie wymogi. Dzięki temu uda Ci się stworzyć budynek, którego ogrzanie nie będzie stanowiło dużego problemu.
1. Zaplanuj wielkość budynku
Straty ciepła zależą przede wszystkim od wielkości przegród, przez które ucieka ogrzane powietrze. Im są one mniejsze, tym dom jest bardziej energooszczędny. Jeśli więc nie chcesz wydawać dużo na ogrzewanie, wybierz projekt małego domu. Zwróć uwagę nie tylko na jego powierzchnię, ale także bryłę. Powinna być ona jak najbardziej zwarta.
Najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu na planie prostokąta. Im mniej załamań i zakamarków, tym lepiej. Taki dom o nieskomplikowanym kształcie jest najczęściej tańszy w budowie niż fantazyjne projekty. Dzięki temu już na etapie budowy odczujesz sporą różnicę w kosztach.
Mało kto może pozwolić sobie na budowę domu za zgromadzone oszczędności. Najczęściej konieczne jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego na ten cel. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, przeanalizuj kilka propozycji różnych banków. Możesz także znaleźć atrakcyjny kredyt hipoteczny w rankingu dostępnym online na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Dzięki niemu znalezienie najatrakcyjniejszej oferty będzie o wiele łatwiejsze.
2. Wybierz odpowiednie okna
W domu energooszczędnym okna odgrywają bardzo ważną funkcję. Powinny być one na tyle duże, aby umożliwiały swobodny dostęp naturalnego światła do wnętrz. Jednocześnie muszą być właściwie zabezpieczone przed utratą ciepła. Najlepszym miejscem na usytuowanie okien jest strona południowa.
3. Rozplanuj poszczególne pomieszczenia
Bardzo ważne jest także rozsądne zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych pomieszczeń w domu energooszczędnym. Od strony północnej, czyli tej najmniej nasłonecznionej, powinny znajdować się te, które są używane sporadycznie. Można całkowicie zrezygnować z umieszczania w nich okien, co zmniejszy straty ciepła. Z kolei od południa powinny znaleźć się takie pomieszczenia, jak salon czy kuchnia, które są najczęściej używane.
4. Zadbaj o ocieplenie domu
Budując dom energooszczędny, musisz także zadbać o jego odpowiednie ocieplenie. Właściwa termoizolacja również ograniczy straty ciepła. Warstwa izolacji musi być na tyle gruba, aby wewnątrz budynku panowały optymalne warunki termiczne. Ocieplenie wykonuje się najczęściej za pomocą styropianu lub wełny mineralnej. Wielu inwestorów decyduje się jednak na nowoczesne rozwiązanie, jakim jest styropian grafitowy, który wyróżnia się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła.
5. Postaw na wydajną wentylację
W domach energooszczędnych nie stosuje się klasycznej wentylacji grawitacyjnej. W jej miejsce montuje się rekuperację. Jest to wentylacja z odzyskiem ciepła. Pozwala ona znacząco zmniejszyć straty energii i wpływa na to, że ogrzewanie budynku jest tańsze. Rekuperator pobiera ciepło ze zużytego powietrza, które jest transportowane na zewnątrz i wykorzystuje je do ogrzania tego, które zostało pobrane do wewnątrz. Dzięki temu można uniknąć wychłodzenia pomieszczeń, jednocześnie zapewniając dopływ świeżego powietrza.
Jakie ogrzewanie do domu energooszczędnego?
Wybór ogrzewania jest bardzo ważny, aby dom faktycznie był energooszczędny. Systemy grzewcze, które najlepiej sprawdzają się w tego rodzaju budynkach, to przede wszystkim:
- pompy ciepła,
- kondensacyjne kotły gazowe,
- ogrzewanie elektryczne.
Muszą to być urządzenia o wysokiej sprawności. Nowoczesne metody ogrzewania są praktycznie bezobsługowe, a więc korzystanie z nich jest bardzo wygodne. Świetnym rozwiązaniem jest także montaż instalacji fotowoltaicznej w energooszczędnym domu. Prąd wytworzony przez panele może zasilać urządzenia elektryczne, które się w nim znajdują, w tym także ogrzewanie. Dobrym pomysłem jest zaciągnięcie kredytu na fotowoltaikę, który pozwoli pokryć wydatki związane z tą inwestycją.
Budowa domu energooszczędnego to świetna propozycja dla każdego, kto chce zmniejszyć swoje rachunki, a także troszczy się o środowisko naturalne. Jeśli jest on właściwie zaprojektowany, to mieszkanie w nim będzie bardzo komfortowe.
Materiał zewnętrzny