Sadzenie młodych lasów
W znacznej części krajów Europy próbuje się zalesiać wolne obszary, zazwyczaj górskie, po to by zabezpieczyć rosnące potrzeby przemysłu drzewnego.
. Zanieczyszczenie powietrza a nasze zdrowie
Najczęściej na miejscu wyciętych lasów liściastych lub mieszanych pojawiają się jednorodne lasy iglaste.
Obecnie 1/4 Europy jest zalesiona, ale w większości nie przez gatunki rodzime. Większość drzew iglastych, choć szybko rosną, jest mało odporna na zanieczyszczenia powietrza i warunki atmosferyczne.
Właśnie dlatego ostatnio sadzi się coraz więcej drzew liściastych zamiast popularnej np.: sosny. Wysiłki mające doprowadzić do przynajmniej częściowej odbudowy drzewostanu widać na przykład w Wielkiej Brytanii. Wprowadzono tam w życie program odtworzenia 12 wielkich obszarów leśnych. Obecny, 7-procentowy udział lasów w ogólnej powierzchni kraju, ma wzrosnąć do 15% w 2050 roku i 25% w 2100.
Głównym zagrożeniem dla europejskich lasów, oprócz nadmiernego wycinania, jest skażenie atmosfery. Dwutlenek węgla i siarki, powstające między innymi przy spalaniu węgla, dostają się do powietrza i łączą z wodą. Tak powstają kwasy docierające do powierzchni ziemi w postaci kwaśnych deszczów. Wyrządzają one wielkie szkody lasom, zwłaszcza szpilkowym. Ocenia się, że to właśnie w Polsce kwaśne deszcze były przyczyną największych strat. Szkoda, tym bardziej, że to właśnie na obszarze naszego kraju i Białorusi znajduje się Puszcza Białowieska – największy i najstarszy na Niżu Środkowoeuropejskim naturalny kompleks leśny. Kwaśne deszcze nie oszczędzają lasów nawet w tak przywiązujących wagę do ekologii krajach jak Szwecja czy Norwegia. Chmury szkodliwych gazów przemierzają bowiem tysiące kilometrów, by w końcu spaść w miejscach, gdzie czasem w ogóle nie ma przemysłu. Stąd ograniczenie emisji szkodliwych gazów jest wspólnym interesem całej Europy, a nie tylko pojedynczych państw.
Ecoportal.com.pl, Julian Z Pankiewicz