Sok żurawinowy nie tylko na serce
Któż nie zna drobnych, czerwonych i cierpkich owoców żurawiny – drobnej, wiecznie zielonej krzewinki. Niegdyś rosła ona powszechnie na torfowiskach i w bagiennych lasach Europy północnej i wschodniej, a także na Syberii, w Kanadzie i na północy Stanów Zjednoczonych. Niestety na skutek osuszania bagien i torfowisk obecnie w Europie występuje coraz rzadziej.
Sok żurawinowy jest niezwykle bogaty w B-karoten i witaminę A. Jest niezastąpiony w leczeniu schorzeń układu moczowego, wspomagająco w leczeniu kamicy nerkowej, w profilaktyce chorób serca, choroby wrzodowej. Sok żurawinowy posiada działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne W kuchni sok ten można stosować jako dodatek do napojów. Polecany szczególnie tym, którzy cenią sobie wyrafinowane smakowo potrawy mięsne. Można z niego przyrządzić sos z niewielkim dodatkiem mąki ziemniaczanej (jako zagęstnika)- będzie wtedy stanowił świetną przyprawę do potraw z mięsa indyczego lub cielęcego i ryżu. Sok żurawinowy nie zawiera konserwantów chemicznych.
Sok żurawinowy posiada wiele właściwości leczniczych. Picie soku żurawinowego może nie dopuszczać do zakażenia dróg moczowych poprzez wiązanie się z bakteriami, które nie mogą w takich warunkach przylegać do ścian komórkowych. Chociaż część kobiet ucieka się do niesłodzonego soku z żurawin, by leczyć już istniejące zakażenia dróg moczowych, nie ma niezbitych dowodów na to, że taka terapia rzeczywiście działa. Odkryty przez Howell składnik żurawin, proantycyjanidyna, zapobiega formowaniu się płytki nazębnej. Obecnie trwają prace nad zapobiegającymi chorobom przyzębia płynami do płukania jamy ustnej, w których skład wchodziłaby właśnie proantycyjanidyna.
U niektórych osób regularne picie soku żurawinowego przez kilka miesięcy zabija bakterie Helicobacter pylori, które odpowiadają za wrzody i nowotwory żołądka.
Ponadto wstępne badania wykazały, że codzienne picie soku żurawinowego podnosi poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniża poziom złego cholesterolu (LDL). Oprócz tego żurawina może zapobiegać wzrostowi guzów, a nawet ich powstawaniu, jak i wyciągi z żurawin zapobiegają namnażaniu się komórek nowotworów piersi w probówce. Czy podobnie będzie się działo w organizmie kobiety, tego jeszcze nie sprawdzono.
Ecoportal.com.pl