W UE będzie można budować tylko energooszczędne budynki
Od 2020 roku wszystkie nowo wznoszone i modernizowane budynki w państwach unijnych będą musiały być energooszczędne i wyposażone w instalacje do produkcji energii z odnawialnych źródeł: kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
Tak wynika z dyrektywy, jaką przyjął w ostatnich dniach Parlament Europejski.
Jej zapisy są takie: państwa członkowskie będą zobowiązane do wprowadzenia u siebie przepisów, zaostrzających wymogi związane z tzw. charakterystyką energetyczną budynków. Zamysł jest prosty: budownictwo ma dziś 40- procentowy udział w zużyciu energii w UE, jest największym źródłem emisji CO2 i bez zmniejszenia jego wpływu na globalne ocieplenie unijna polityka klimatyczna byłaby dużo mniej skuteczna.
Według przyjętej dyrektywy nowe i przechodzące gruntowny remont budynki mają być nie tylko energooszczędne, ale i dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł prawie samowystarczalne energetycznie. Gmachy publiczne ten obowiązek obejmie już w 2018 roku. Wymagane będą także regularne przeglądy systemów grzewczych budynków i klimatyzacji, żeby np. eliminować sytuacje, w których zużycie energii rośnie przez wadliwe albo częściowo niesprawne urządzenia.
UE Parlament Europejski