Ekologia a fotowoltaika – czy instalacje są „eko”?
Od wielu lat nie słabnie popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce i na świecie. Inwestorzy, którzy rozważają taką inwestycję na swoim terenie, zastanawiają się: czy fotowoltaika a środowisko to na pewno dobra korelacja?
Czy taki system rzeczywiście jest ekologiczny i pozwoli oszczędzić energię? Jaki wpływ fotowoltaika wywiera na środowisko ekologiczne?
Czy fotowoltaika jest ekologiczna?
Słońce to niewyczerpalne źródło energii, dlatego gwarantuje Ci pozyskanie energii dożywotnio. Wybierając panele fotowoltaiczne – zyskujesz więc pewność, że zawsze będziesz korzystać z energii. Pozyskanie energii słonecznej ułatwiają dobrze dobrane do potrzeb budynku panele fotowoltaiczne.
Dlaczego warto z nich skorzystać i czy są bezpieczne?
Panele fotowoltaiczne są tak zaprojektowane, że ich ogniwa pozyskują tzw. czystą energię, którą inwerter przekształca następnie na energię elektryczną. Oznacza to, że korzystanie z nich jest w pełni bezpieczne dla środowiska ekologicznego i dla człowieka. Zaletą paneli fotowoltaicznych jest również fakt, że pracują dość cicho i nie powodują uciążliwego hałasu. Ponadto dzięki zaawansowanym technologiom produkcyjnym są to instalacje, które nie powodują szkodliwych emisji do atmosfery ani nie starzeją się wraz z upływem czasu. Ich maksymalna wydajność to ok. 30 lat, a koszty eksploatacji są dość niskie dla użytkowników.
Podczas produkcji i utylizacji paneli fotowoltaicznych, do atmosfery przedostaje się jedynie niewielki procent dwutlenku węgla i nie powoduje to zbyt wielkiego zagrożenia. Jeśli więc zastanawiasz się czy fotowoltaika jest ekologiczna, to wiedz, że ze względu na stosowane obecnie technologie produkcji – nie zagraża w żaden sposób środowisku ekologicznemu.
Aktualnie wykorzystywane nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że panele fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska naturalnego i nie mają szkodliwego wpływu na atmosferę. W przyszłości zapewne powstaną jeszcze lepsze rozwiązania, które korzystnie wpłyną na ekologię i fotowoltaikę. W związku z tym jest to inwestycja w pełni bezpieczna i opłacalna w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ pozwoli Ci skutecznie obniżyć rachunki za prąd i w dowolny sposób gospodarować pozyskaną energią.
Ekologia a fotowoltaika – co warto wiedzieć?
Jeszcze kilka lat temu produkcja paneli fotowoltaicznych powodowała, że do atmosfery przedostawały się gazy i substancje toksyczne. Dziś się to zmienia ze względu na stosowane nowoczesne technologie produkcyjne, większą świadomość ludzi i troskę o środowisko ekologiczne.
W związku z tym panele fotowoltaiczne są o wiele bardziej bezpieczne niż jeszcze kilka lat temu. Pozyskaną energię można wykorzystać na wiele sposobów np. do zasilania sprzętów elektrycznych czy urządzeń grzewczych we własnym domu, aby zyskać jeszcze więcej oszczędności.
Jaki jest wpływ instalacji fotowoltaicznej na środowisko?
Jedną z najistotniejszych zalet dotyczących instalacji fotowoltaicznych jest to, że są bezemisyjne i korzystanie z nich nie powoduje żadnych skutków ubocznych dla środowiska ekologicznego. Moduły fotowoltaiczne podczas pracy nie generują dwutlenku węgla ani innych substancji, które mogłyby zaszkodzić naszej planecie. Jednak podczas produkcji paneli i utylizacji zużytych wydzielany jest dwutlenek węgla.
Instalacja może być zamontowana na dachu budynku, elewacji lub na gruncie, jeśli z jakiegoś powodu wymiary lub miejsce na dachu jest nieodpowiednie.
Panele fotowoltaiczne a środowisko – czym się sugerować przy wyborze instalacji?
Rozważasz zakup własnej fotowoltaiki, ale nie wiesz na co zwracać uwagę?
- Przede wszystkim istotne jest obliczenie zapotrzebowania budynku na energię oraz zweryfikowanie opłat energetycznych za ostatni rok. Na tej postawie wyliczana jest moc instalacji paneli. Mogą w tym także pomóc specjaliści z firmy N Energia: https://n-energia.pl/.
- Drugi krok to zastanowienie się nad tym czy w Twoim domu będą dodatkowe sprzęty elektryczne, które będą potrzebowały zasilania. Ma to wpływ na zapotrzebowanie energii i może być pomocne podczas wyliczania mocy paneli.
- Następnie istotna jest konsultacja z fachowcem, który dobierze odpowiednią moc instalacji, podpowie odpowiednie rozwiązania i jednocześnie rozwieje wszelkie wątpliwości odnośnie funkcjonowania takiego systemu. To wspólnie z nim określisz jakiej mocy potrzebuje Twój dom, aby inwestycja w system fotowoltaiczny była opłacalna.
Fotowoltaika a ekologia – o czym warto pamiętać?
Czy fotowoltaika jest ekologiczna? Panele fotowoltaiczne są tworzone przy użyciu najnowocześniejszych technologii, co gwarantuje ich bezpieczne użytkowanie i wpływ na środowisko ekologiczne. Warto w nie zainwestować, jeśli szukasz skutecznego sposobu na obniżenie rachunków za prąd.
Artykuł sponsorowany